Az ENSZ Emberi Jogok Tanácsa megosztott a Korán-égetésekről szóló kapcsán

Az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa a közelmúltbeli Korán-égetéseket követően szerdán (július 12-én) a vallási gyűlöletről szóló, megosztó szavazás felé tart, mivel néhány nyugati ország vonakodik úgy érezni, hogy a határozattervezet túlságosan is beavatkozik a szólásszabadságba.
Pakisztán és az Iszlám Együttműködési Szervezet más országai kedden sürgős vitát kezdeményeztek az ENSZ legfőbb jogvédő testületében, miután Stockholm főmecsetje előtt elégettek egy Koránt, ami diplomáciai visszhangot váltott ki a muszlim világban.
A pakisztáni állásfoglalás-tervezet elítéli a vallási gyűlölet minden megnyilvánulását, beleértve “a Szent Korán nyilvános és előre megfontolt meggyalázását”, és hangsúlyozza, hogy a felelősöket felelősségre kell vonni.
Sürgeti az államokat, hogy fogadjanak el olyan törvényeket, amelyek “foglalkoznak a vallási gyűlölet olyan cselekményeivel és támogatásával, amelyek diszkriminációra, ellenségeskedésre vagy erőszakra való felbujtásnak minősülnek, megelőzik azokat, és büntetőeljárás alá vonják őket”. A Korán-égetési vita fényében azt is kéri, hogy Volker Turk, az ENSZ jogi főnöke tárja fel az országok törvényeiben meglévő hiányosságokat.
Miután Pakisztán benyújtotta állásfoglalását, az Európai Unió országai, az Egyesült Államok és Nagy-Britannia – bár elítélték a Korán-égetéseket – inkább lemondtak a szavazásról, London és Washington pedig közölte, hogy a határozattervezet ellen szavaznak.
Négyórás vita után a genfi tanács kedden a szavazás küszöbén állt. Szorosan kifutott azonban az időből, így szerdán 10:00 órakor (0800 GMT) térnek vissza.
Forràs: Euractiv