Rutte holland miniszterelnök távozik a politikából
Miután július 7-én feloszlatta kormányát, Mark Rutte holland miniszterelnök július 10-én azt mondta a parlamentnek, hogy teljesen befejezi saját politikai karrierjét.
„Az elmúlt napokban találgatások zajlottak arról, hogy mi motiválna engem” – mondta Rutte a képviselőházban. „Az egyetlen válasz: „Hollandia”. Az én álláspontom ezzel kapcsolatban teljesen másodlagos. Vasárnap ezért úgy döntöttem, hogy nem leszek elérhető pártvezetőként a közelgő választásokon.”
Az országban megugrott a migránsok száma, ami azt mutatja, hogy nem tudják megfelelően elhelyezni és felszívni az érkezőket. Mivel minden jel arra utal, hogy a migráció csak növekedni fog az elkövetkező években, a politikai nyomás elérte a forráspontot.
Rutte jobbközép pártja, a Néppárt a Szabadságért és Demokráciáért (VVD) új intézkedéseket akart bevezetni a Hollandiába irányuló tömeges migráció megfékezésére, de a baloldali D66 és a Keresztény Unió (CU) nem értett egyet. Azzal vádolták, hogy szándékosan akarta kisiklatni a kormányt, hogy jobbra forduljon.
A politikai túlélési képességeiről híres Rutte döntése, hogy nem marad vezetőként, véget vet az 56 éves politikus hosszú politikai karrierjének. 2010 októbere óta ő a miniszterelnök, a leghosszabb ideig tartó vezető, aki ezt a tisztséget töltötte be országában. 17 évig vezette saját VVD-pártját.
A lemondással kapcsolatos döntéséről szólva, amelyet hivatalosan az ügyvezető kormány beiktatása után fog megtenni, a következőket mondta: „Ezt azért teszem, mert szerintem ez egy csodálatos munka, és szívesen harcolnék a folytatásért, de ugyanakkor minden alkalommal meg kell kérdeznem magamtól, amikor indulok a választáson: mi a bölcs döntés? És ez a döntés helyesnek tűnik. Vegyes érzésekkel, érzelmekkel teszem ezt. Nagyon szeretem a csapatomat.”
Azt is elmondta, hogy nem keres majd kiemelkedő szerepet a nemzetközi porondon. Rutte már részmunkaidőben tanít egy helyi iskolában, és korábban azt mondta, hogy esetleg teljes munkaidős előadó lesz.
A „Rutte IV”, ahogy zsinórban negyedik kormányát nevezték, azután került hatalomra, hogy az előző rezsim, a „Rutte III” juttatási botrány miatt a küszködő családok pénzügyi nehézségekbe ütköztek. A következő kormány azonban ugyanazokból a pártokból állt, mint az előző.
Forràs: Brussels Signal