A globalista hadiipar nem veszi figyelembe a kibocsátáscsökkentési célokat
Amikor a globális kibocsátások számbavételéről van szó, van egy elefánt a szobában: a világ fegyveres erői.
Miközben a hőmérséklet új csúcsokat döntöget, tudósok és környezetvédelmi csoportok egyre nagyobb nyomást gyakorolnak az ENSZ-re, hogy a hadseregeket kötelezze a teljes kibocsátásuk számadatainak közzétételére, és szüntesse meg azt a régóta fennálló mentességet, amely az éghajlatszennyezésük ezen részét nem tartja nyilván.
A világ legnagyobb üzemanyag-fogyasztói közül a nemzetközi szakértők 2022-es becslése szerint a hadseregek az üvegházhatású gázok globális kibocsátásának 5,5%-áért felelősek.
A védelmi erőket azonban nem kötelezik a nemzetközi éghajlat-változási megállapodások arra, hogy jelentést tegyenek szén-dioxid-kibocsátásukról vagy csökkentsék azt, és a tudósok és akadémikusok szerint a hadseregek által közzétett adatok megbízhatatlanok vagy a legjobb esetben is hiányosak.
Ez azért van így, mert a katonai kibocsátások – a repülőgépek repülésétől a vitorlás hajókon át a kiképzési gyakorlatokig – kimaradtak az üvegházhatású gázok csökkentéséről szóló 1997-es Kiotói Jegyzőkönyvből – és a 2015-ös párizsi megállapodásból is kivételt képeztek – azzal az indokkal, hogy a hadseregek energiafelhasználására vonatkozó adatok alááshatják a nemzetbiztonságot.
Most a Tipping Point North South és a The Conflict and Environment Observatory környezetvédelmi csoportok, valamint a brit Lancaster, Oxford és Queen Mary egyetemek tudósai azok közé tartoznak, akik átfogó és átláthatóbb katonai kibocsátási jelentéstételt sürgetnek, és lobbizásuk során kutatási dokumentumokat, levélkampányokat és konferenciákat használnak fel.
A 2023-as év első öt hónapjában például legalább 17 lektorált tanulmányt publikáltak, ami háromszorosa a 2022-es év egészének, és több, mint az előző kilenc évben együttvéve – állítja egy, a kutatásokat nyomon követő kampányoló.
A csoportok februárban az ENSZ Éghajlatváltozási Keretegyezményéhez (UNFCCC) is írtak egy levelet, amelyben felszólították az ENSZ éghajlat-változási testületét, hogy az összes katonai kibocsátást vegye figyelembe, tekintettel azok jelentőségére az átfogó globális szén-dioxid-számlálás szempontjából.
Forràs: Euractiv