Nagy-Britannia hátat fordít a szélerőműveknek
Az angol miniszterelnök tűz alatt áll, mivel a kormány visszalép a szárazföldi turbinák növelésére irányuló tervétől. Rishi Sunakot egyre több kritika éri amiatt, hogy a politikát az éghajlatváltozás elleni küzdelem fölé helyezi, miközben egyértelmű jelek utalnak arra, hogy a miniszterek visszalépnek attól a tervtől, hogy még az általános választások előtt engedélyezzenek több szárazföldi szélerőműparkot Angliában.
A The Observer úgy tudja, hogy a kormány sokat hangoztatott konzultációja az új szárazföldi szélerőművek betiltásának megszüntetéséről a tervezési szabályok minimális enyhítéséhez fog vezetni – mivel a miniszterek nem akarják feldühíteni a potenciális tory szavazókat, akik ellenzik a hatalmas szélturbinákat a környékükön.
Szombat este – amikor a Konzervatív Párt a zöld politikával kapcsolatos szakadással fenyegetett – a volt tory környezetvédelmi miniszter és az éghajlat-változási bizottság leköszönő elnöke, Lord Deben azt mondta, egyszerűen elfogadhatatlan, hogy a kormány még mindig arról vitázik, hogy támogatja-e a szárazföldi szélenergia hasznosítását, amikor széles körben elismerték, hogy az energiatermelés egyik legolcsóbb formája. Az a veszély is fennállt, hogy az Egyesült Királyság ipara az USA, Kína és az EU ellenében veszít a megújuló energiaforrások zöld ipari forradalmából.
Deben, aki 11 év után a hétvégén nyugdíjba vonul a kormányt hivatalosan tanácsadó bizottság elnökeként, az Observernek elmondta: “Elfogadhatatlan, hogy ennyi időt töltöttünk egy olyan dolog megvitatásával, amelynek a kormány számára azonnali jelentőségűnek kellene lennie. Nem tudom, miért kell végigcsinálni ezt az egészet.
“Gyakorlatilag leállítottuk a szárazföldi szélerőműveket. Az, hogy alapvetően ellene vagyunk, egyszerűen nem ésszerű dolog”.
Forràs: The Observer