Az Egyesült Királyság és Olaszország egyesíti erőit az illegális migráció ellen
Az Egyesült Királyság azt fontolgatja, hogy összefog Olaszországgal a Földközi-tengeren átvonuló illegális migránsáradat kezelése érdekében – jelentette pénteken késő este a Telegraph.
A megállapodás, amely a lap által idézett tisztviselők szerint a kis hajókra összpontosítana, a két ország által áprilisban aláírt egyetértési nyilatkozatot követi, amely a “stratégiai migrációs partnerség” keretében az illegális migráció elleni küzdelemre irányul.
Tavaly közel 45 000 ember érkezett az Egyesült Királyságba, miután kis csónakokkal átkeltek a La Manche-csatornán – ez rekordot jelent Nagy-Britanniában, ami arra késztette a Konzervatív Párt néhány tagját, Rishi Sunak miniszterelnök saját politikai családját, hogy szigorúbb politikát követeljen az illegális migrációval szemben.
Giorgia Meloni olasz miniszterelnök eközben egyre inkább a migrációs áramlások visszaszorítására összpontosít – ez éket verő kérdés az olasz szélsőjobboldal számára. 2022-ben mintegy 105 ezer ember érkezett Olaszországba, 56 százalékkal több, mint egy évvel korábban – jelentette az ANSA olasz hírügynökség.
A múlt hónapban Meloni sikeresen közvetített egy történelmi jelentőségű megállapodást az európai migránsok fogadásának átalakításáról – a frontországoknak szigorúbb menekültügyi eljárást kell bevezetniük a határon azok számára, akiket nem tartanak valószínűnek, és a fővárosok nagyobb mozgásteret kapnak az elutasított kérelmezők visszaküldésére.
Az Európai Tanács pénteki ülésén azonban nem sikerült megismételnie a sikert, ahol a többórás tárgyalások során nem született közös nyilatkozat, mivel Lengyelország és Magyarország nem volt hajlandó feladni a már elfogadott megállapodással szembeni ellenállását.
A migrációs hullámok megfékezéséről folytatott fokozott politikai tárgyalásokra azután került sor, hogy június közepén legalább 79 ember fulladt vízbe a görög partoknál, ami csak rövid ideig tartó felháborodást és az Európai Bizottság visszafogott reakcióját váltotta ki.
Forràs: The Telegraph