Patthelyzetbe lavírozta magát az EU
Magyarország és Lengyelország tiltakozása miatt patthelyzetbe kerültek az uniós vezetők, és egyesek aggódnak amiatt, hogy ez mit vetít előre.
Az uniós vezetők pénteken anélkül távoztak brüsszeli csúcstalálkozójukról, hogy közös nyilatkozatot adtak volna ki a migrációról. Magyarország és Lengyelország, akik a 11. órában támadást indítottak a migrációval kapcsolatban már elfogadott álláspont ellen, nem engedtek ellenállásukból.
Az idők jele, hogy Giorgia Meloni olasz államfő a csúcstalálkozó margóján megpróbált egyezséget kötni a két vezetővel. Ez azonban nem volt elég a patthelyzet feloldásához. “Soha nem csalódom azokban, akik megvédik nemzeti érdekeiket” – mondta Meloni távozásakor, elfedve ezzel a jobboldali szövetségeseivel való esetleges szakítást.
A vita többnyire szimbolikus volt. Magának a csúcstalálkozó végi szövegnek szinte semmilyen valós hatása nem lett volna arra, ami igazán feldühítette Magyarországot és Lengyelországot: A migránsok fogadásának és áthelyezésének átalakításáról szóló új megállapodásra.
De az, hogy az Európai Tanács nem tudta véglegesíteni a közös nyilatkozatot, erős jelzést adott a migrációs tárgyalások növekvő érzelmi töltetéről. Ha még egy viszonylag felületes szöveg is órákig csikorgatta a vezetők fogait, képzeljük el, mi várhat ránk, amikor az EU az új politikák véglegesítésén és végrehajtásán dolgozik.
Charles Michel, az Európai Tanács elnöke, aki a holtpontról való feloldás érdekében a közös nyilatkozat helyett önálló migrációs nyilatkozatot adott ki, igyekezett pozitív színben feltüntetni a dolgokat. Hangsúlyozta, hogy 25 ország támogatja az EU migrációs megközelítését.
“Maradjunk higgadtak, maradjunk nyugodtak” – mondta Michel. “Nagyfokú konvergencia van, ami néhány évvel ezelőtt, amikor valódi feszültség volt, nem volt meg”.
Forràs: Politico