Számolja még valaki? EU zöld utat adott a 11. oroszország elleni szankciócsomagnak
Hetekig tartó huzavona után az EU nagykövetei szerdán (június 21-én) megállapodtak az Oroszországgal szembeni szankciók 11. csomagjáról, amelynek célja, hogy megakadályozza, hogy harmadik országok és vállalatok megkerüljék a blokk meglévő intézkedéseit.
Az uniós diplomaták szerint a nehezen kiharcolt csomag legnagyobb újdonsága, hogy lehetővé teszi az olyan érzékeny kettős felhasználású termékek és technológiàk harmadik országoknak történő értékesítését, amelyeket esetleg Oroszországnak adnak el.
Az ilyen országok neve mostantól mind a 27 tagállam egyhangú beleegyezésével felvehető az uniós szankciórendelet egyik mellékletébe.
Az új csomag megtiltja továbbá az olyan áruk és technológiák Oroszországon keresztül történő tranzitját, amelyek a Kreml katonai vagy biztonsági ágazatát segíthetik.
Az EU tisztviselői már régóta aggódnak amiatt, hogy megugrik a kereslet az Oroszország szomszédos országaiból, például Örményországból, Kazahsztánból vagy Kirgizisztánból, illetve az Egyesült Arab Emírségekből, Törökországból vagy Kínából származó termékek iránt Európában.
Több uniós diplomata azonban rámutatott, hogy a csomagról folytatott tárgyalások során a mechanizmust olyan mértékben meggyengítették, hogy “szinte lehetetlenné válhat az aktiválása”.
Több uniós tagállam, köztük Németország az elmúlt hetekben aggodalmának adott hangot, hogy egy ilyen mechanizmus ártana a harmadik országokkal fenntartott diplomáciai kapcsolatoknak, vagy akár közelebb hozná őket a Kremlhez. Ezeket az aggodalmakat enyhítette, hogy a szankciós keretet további biztosítékokkal egészítették ki, többek között ígéretet tettek Berlinnek arra, hogy az EU korlátozó intézkedései a jövőben nem válnak másodlagos szankciókká.
A másodlagos szankciók olyan személyekre és szervezetekre rónak ki büntetést, akik nem tartoznak a szankcionáló ország joghatósága alá, és ezt a gyakorlatot főként az Egyesült Államok alkalmazza. Az EU-nak nincs joghatósága olyan típusú intézkedések bevezetésére, mint amilyeneket az Egyesült Államok Pénzügyminisztériumának Külföldi Eszközök Ellenőrzéséért Felelős Hivatala (OFAC) gyakran alkalmaz.
A szkeptikusok meggyőzése érdekében a szerdai ülés előtt köröztek egy nyilatkozattervezetet, amely konkrét eljárást határoz meg a harmadik országok szankcionálására.
“Ezek a lépések magukban foglalhatják a diplomáciai kapcsolatfelvételt, a két- és többoldalú együttműködés megerősítését, valamint a szóban forgó harmadik országnak nyújtott célzott technikai segítségnyújtást” – olvasható a nyilatkozat EURACTIV-nak bemutatott tervezetében.
Az új uniós korlátozó intézkedések sorozata most már hivatalosan is lezárja a Lengyelországba és Németországba vezető Druzsba olajvezeték északi ágát az orosz olaj számára.
Az útvonal azonban továbbra is képes lesz a Kazahsztánból származó olaj behozatalára.
Forràs: Euractiv