
A NATO és az EU számára a korrupció lesz a következő évtizedek legnagyobb biztonsági kihívása

A politikai korrupció a következő évtized egyik legnagyobb biztonsági kihívása lesz az olyan kormányközi szervezetek számára, mint a NATO vagy az EU, és a jövőben tovább veszélyezteti a nemzetközi szervezetek munkáját – írja Rábai Zsolt, a magyar köztársasági elnök volt külpolitikai tanácsadója.
Rábai Zsolt független biztonságpolitikai szakértő, diplomata, Göncz Árpád köztársasági elnök volt külpolitikai tanácsadója. Közel 20 évig a NATO Közdiplomáciai Osztályán dolgozott, majd az Atlanti Szerződés Szövetség főtitkára lett.
Oroszország Ukrajna elleni háborúja felébresztette a bénult és sokszor naiv nyugat-európai politikai vezetőket, akik – túl sokáig – azt akarták hinni, hogy Putyin Oroszországa abbahagyja a szomszédos államok elleni sorozatos agresszióit, és meg lehet vele állapodni. Az EU és a NATO még a Krím illegális annektálása után is kétségbeesetten próbálta elkerülni a “hidegháború” kifejezés használatát, mert azt hitték, hogy Putyin nem lép át egy bizonyos vörös vonalat, és nem próbálja meg destabilizálni Európát.
A nyugati politikai vezetők gyakran nem voltak felkészülve a Putyinnal való tárgyalásra, aki mindig nagyon nyíltan hangoztatta ellenséges szándékait és nagyon agresszív tárgyalási technikákat alkalmazott. Mint egykori KGB-ügynök, profi módon, a gyengeségeikről és félelmeikről szóló információkkal visszaélve destabilizálja tárgyalópartnereit.
Folyamatosan megfeledkezik a regionális sajátosságokról, valamint a helyi kultúrából és történelemből fakadó politikai pszichológiáról. Kelet- – és sok tekintetben Közép-Európában is – még mindig megtalálhatók a múlt maradványai, a társadalmi struktúrák regionális sajátosságai, a gyenge civil társadalom, a rendi társadalom maradványai vagy a feudális függőségek, amelyek ahhoz vezetnek, amit egyértelműen “korrupciónak” nevezhetünk.
Amint a klienshálózat válik uralkodó rendszerré a politikában és a gazdaságban, minden döntés az uralkodó és a kliensek érdekeit szolgálja. Ez könnyen vezethet “irracionális” lépésekhez vagy akár fegyveres konfliktusokhoz.
A politikai korrupció a következő évtized egyik legnagyobb biztonsági kihívása marad. Egy olyan kormányközi szervezet számára, mint a NATO, ez nagyon nehezen kezelhető. A politikai korrupció azonban veszélyeztetheti a nemzetközi szervezetek hatékony munkáját (lásd a közelmúltbeli korrupciós ügyeket az Európai Parlamentben).
A nyugati politika az elmúlt évtizedekben túlságosan védekezővé és főként reaktívvá vált. Sokan ezt a nyugati értékek és civilizáció hanyatlásaként fordítják le.
A proaktivitás sosem volt a nemzetközi szervezetek erőssége, de ha tartós békét és stabilitást akarunk Európában, nincs más választásunk. Ugyanakkor az, hogy megpróbáljuk megérteni Oroszországot vagy Kínát, nem vezethet értékeink relativizálásához.
Most már nemcsak az a feladat, hogy reagáljunk az orosz agresszióra és válaszoljunk az új biztonsági kihívásokra, hanem az, hogy világos jövőképet alkossunk és alakítsuk az európai és euroatlanti biztonsági környezetet.
Forràs: Euractiv