
Magyarország alternatívát talált a befagyasztott uniós támogatásokra

A közvetlen külföldi tőkebefektetések (FDI) helyettesíthetik az uniós forrásokat, sőt, jobbak is – mondta Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter kedden, hozzátéve, hogy az árbefagyasztást egyelőre nem oldják fel, és 2023 végére egyszámjegyűre csökken az infláció.
Nagy a Világgazdaságnak adott keddi interjújában arról beszélt, hogy a közvetlen külföldi befektetések előnyösebbek az európai forrásoknál – írja az EURACTIV partnere, a Telex.hu.
“Hatás szempontjából az FDI jobb: a piac osztja el a tőkét, nem mi határozzuk meg, tehát pontosan tudja, hogy mit kell tennie” – mondta Nagy. Hozzátette, hogy az uniós források “könnyen pótolható forrás”, és nem “dominánsak” országa gazdasága számára.
Bár Magyarország az uniós források egyik legnagyobb nettó kedvezményezettje, az Európai Bizottság tavaly decemberben úgy döntött, hogy befagyasztja a 2021-2027-es uniós költségvetésben Budapestnek szánt csaknem 22 milliárd eurónyi forrást, amíg a jogállamiság és az alapvető jogok helyreállítására vonatkozó 27 “szuper mérföldkő” nem teljesül.
További 5,8 milliárd eurónyi, az uniós gazdaságélénkítési programból származó támogatást továbbra is befagyasztottak az igazságszolgáltatás függetlenségével kapcsolatos aggályok miatt.
“A magyar gazdaságnak át kell állnia az uniós finanszírozás nélküli létezésre” – mondta Nagy, hangsúlyozva, hogy Magyarország uniós források nélkül fog működni.
Az interjúban szóba kerültek a kormány által nemrég bevezetett új szabályok az államkötvényekre vonatkozóan is. Nagy szerint a kamatköltségek miatt a költségvetés továbbra is szűkös, a kormánynak pedig az a feladata, hogy az infláció lefaragásával és az állampapírpiac megerősítésével gyorsan kijusson a kamatcsapdából.
Véleménye szerint az új állampapír-szabályok nem adóztatják a megtakarításokat.
“Olyan megtakarítási formák felé tereljük a lakosságot, ahol a pénz megőrzi reálértékét. Stratégiai célként ott van az önfinanszírozás kérdése is” – mondta.
A Bankszövetség kritikájára reagálva Nagy nem értett egyet azzal, hogy a mostani intézkedések torzítanák a versenyt. “Jelenleg ugyanis nem létezik árverseny. Egyszerűen nincs mit torzítani. Maga az árverseny kifejezés nem létezik” – érvelt Nagy.
Arra a kérdésre, hogy az általa elmondottak nem mondanak-e ellent az EU gazdaságpolitikai ajánlásainak, Nagy azt mondta, innen kezdve mindegy, mit tesznek.
“Még jó, hogy nem mondják meg nekünk, hogy mit csináljunk itt. Elég viccesnek találom az árbefagyasztás feloldásáról szóló elképzelést, amit a magyar jegybank szorgalmaz” – mondta a magyar miniszter. Szerinte kérdéses, hogy miért kellene fokozatosan feloldani az árbefagyasztásokat.
Forràs: Euractiv