The Washington Post: Az USA-nak információi voltak az Északi Áramlat gázvezeték megtámadására irányuló részletes ukrán tervről

A CIA tavaly júniusban egy európai kémügynökségen keresztül értesült arról, hogy az ukrán különleges műveleti erők egy hatfős csapata fel akarta robbantani az Oroszország és Németország közötti földgázprojektet.
Három hónappal azelőtt, hogy szabotőrök felrobbantották az Északi Áramlat földgázvezetéket, a Biden-kormányzat egy közeli szövetségesétől megtudta, hogy az ukrán hadsereg titkos támadást tervez a tenger alatti hálózat ellen, egy kis búvárcsapat segítségével, amely közvetlenül az ukrán fegyveres erők főparancsnokának jelent.
A terv részleteit, amelyekről korábban nem számoltak be, egy európai hírszerző szolgálat gyűjtötte össze, és 2022 júniusában megosztotta a CIA-val. Ezek az eddigi legkonkrétabb bizonyítékok közé tartoznak, amelyek összekapcsolják az ukrán kormányt az esetleges balti-tengeri támadással, amelyet amerikai és nyugati tisztviselők az európai energiainfrastruktúra elleni pimasz és veszélyes szabotázsakciónak neveztek.
Az európai hírszerzési jelentést a Discord nevű csevegőplatformon osztotta meg, állítólag a Légi Nemzeti Gárda tagja, Jack Teixeira. A The Washington Post Teixeira egyik online barátjától szerezte meg a másolatot.
A rendkívül konkrét részletek, amelyek az operátorok számát és a támadás módszereit is tartalmazzák, azt mutatják, hogy a nyugati szövetségeseknek már közel egy éve volt alapjuk arra, hogy Kijevet gyanúsítsák a szabotázzsal. Ez az értékelés az elmúlt hónapokban csak megerősödött, mivel a német bűnüldöző szervek nyomozói olyan bizonyítékokat tártak fel a robbantással kapcsolatban, amelyek feltűnő hasonlóságot mutatnak azzal, amit az európai szolgálat szerint Ukrajna tervezett.
Több ország tisztviselői megerősítették, hogy a Discordon közzétett hírszerzési összefoglaló pontosan azt tartalmazza, amit az európai szolgálat a CIA-nak mondott. A The Post beleegyezett, hogy az európai ország nevét, valamint a feltételezett terv egyes aspektusait visszatartsa a kormánytisztviselők kérésére, akik szerint az információ nyilvánosságra hozatala veszélyeztetné a forrásokat és a műveleteket.
Forràs: The Washington Post