Nesze semmi, fogd meg jól! Az uniós etikai testület nem rendelkezik majd szankcionálási jogkörrel
Az új uniós etikai testület az uniós politikusokra vonatkozó átláthatósági normákat fogja harmonizálni kilenc uniós intézményben, de nem lesz vizsgálati és szankcionálási jogköre – tudta meg az EURACTIV az EU Bizottság egyik magas rangú tisztviselőjétől.
Az új testületre vonatkozó javaslatot június végén teszik közzé, és célja, hogy meghatározza az intézményekre vonatkozó normákat, és ellenőrizze, hogy azokat minden esetben “azonos módon” alkalmazzák-e.
Ha az etikai testület elismeri, hogy a szabályok megsértése történt, az érintett uniós intézménynek kell majd saját, független szankciórendszerével üldözni az ügyet.
A forrás szerint ugyanis “jogilag nem lehetséges”, hogy a testületet jogilag kötelező erejű hatáskörrel ruházzák fel a döntéseivel kapcsolatban.
Az EU etikai testületéről szóló vita az uniós intézményekre tavaly decemberben kirobbant Katargate korrupciós botrány óta kiemelt helyen szerepel az EU napirendjén. Több európai parlamenti képviselőt és tisztviselőt letartóztattak, mert állítólag pénzt fogadtak el Marokkótól és Katartól politikai befolyásért cserébe.
Az uniós végrehajtó hivatalnok szerint a testület nem tud önállóan vizsgálódni vagy szankciókat kiszabni, mert fennáll az átfedések kockázata más szervekkel, például a nemzeti intézményekkel és más uniós szervekkel, például az Európai Unió Bíróságával, a Számvevőszékkel, az Európai Ügyészséggel és az Európai Csalás Elleni Hivatallal.
Forràs: Euractiv