Még kevesebb Európa: Németország visszaállította az ellenőrzést a lengyel határon
A német kormány további rendőri erőket telepít a lengyel határra, hogy visszaszorítsa a fehérorosz útvonalról érkező növekvő forgalmat – jelentette be Nancy Faeser belügyminiszter.
Németországnak a lengyel határon keresztül újabb hullámot kell elszenvednie a főként Szíriából és Afganisztánból érkező illegális migránsok átkelésében. A rendőrség március előtt kilenc hónappal több mint 8000 illegális határátlépést regisztrált a Fehéroroszországból Lengyelországba vezető migránsútvonalhoz kapcsolódóan – írja a Welt.
“Úgy cselekszünk, ahogyan azt a jelenlegi helyzet megköveteli, kéz a kézben a szomszédainkkal” – mondta Faeser a német-lengyel rendőrségi és vámügyi együttműködés közös lengyelországi központjának keddi látogatása után. “Több rendőri egységet” is bevetnek a térségben mobil ellenőrzésre.
A hatóságok azt gyanítják, hogy a migráció nagy részét a fehérorosz és az orosz kormány hajtja, hogy társadalmi zavarokat okozzon azokban az európai országokban, amelyek támogatják Ukrajnát az orosz invázióval szemben.
Faeser bírálta Fehéroroszországot is a “migrációs nyomás” megszervezéséért, amely “bizonyos mértékig irányított migrációs nyomás is”. Németországnak és Lengyelországnak közösen kell fellépnie ez ellen “fokozott intézkedésekkel itt a határon, de a határ túloldalán is” – mondta.
Alekszandr Lukasenko fehérorosz elnök már 2021-ben megnyitotta országa határait Lengyelország felé a migránsok előtt, hogy megtorolja az uniós szankciókat, miután leverte a választások utáni tüntetéseket.
A lengyel-belorusz határon azóta is feszült a helyzet, a migránsok gyakran rekedtek a fehérorosz és a lengyel határ között, és egyik fél sem mutatott hajlandóságot a menekültek befogadására.
Egy hasonló eset hétfőn is címlapokra került, amikor Lengyelország megtagadta a két ország között rekedt menekültek befogadását.
A német határ menti régió regionális kormányai a helyhez kötött határellenőrzés, vagyis a rögzített ellenőrzőpontokon történő folyamatos ellenőrzés visszaállítását szorgalmazták. A Németország és Ausztria közötti határon már most is vannak helyhez kötött ellenőrzések.
“Minden definíció szerint egy utolsó mentsvár helyzetével állunk szemben” – mondta Achim Schuster szászországi belügyminiszter a dpa-nak. Faeser korábban a Bild szerint a helyhez kötött ellenőrzéseket “végső eszköznek” nevezte.
Kedden azonban a belügyminiszter megerősítette, hogy ellenzi ezt a lépést, mivel az zavaróan hat a mindennapi határokon átnyúló interakciókra.
Forràs: Euractiv