Felpörgött az ultraliberális diktatúra az Európai Parlamentben, de csődöt fognak mondani a magyar EU-elnökség gyilkosai
Minden erejükkel azon vannak, hogy meggyilkolják, de persze nem találnak olyan jogi utat, amely megállítaná a magyar uniós elnökséget. Több mint egy év van még hátra Magyarország EU-elnökségéig, de a harc már javában zajlik.
Az Európai Parlament képviselői szerdán olyan stratégiákat vetettek fel, amelyekkel gyengíthetik, ha nem is teljesen megölhetik Magyarország jövő évi uniós elnökségét, az uniós intézmények és Orbán Viktor magyar államfő között a jogállamiság terén tapasztalható visszalépések miatt kiéleződött kötélhúzás miatt.
A Parlament a héten várhatóan megszavaz egy nem kötelező érvényű állásfoglalást, amely “megkérdőjelezi” Budapest képességét arra, hogy 2024 második felében sikeres tanácsi elnökséget tudjon betölteni. Félévente más uniós ország tölti be a soros elnökséget, ami némi mozgásteret biztosít az EU-n belüli szélesebb körű politikai döntéshozatal befolyásolására.
“Itt az ideje, hogy elkezdjünk keményen játszani” – mondta Sophie in ‘t Veld, a liberális Renew Europe képviselőcsoport holland képviselője a sajtótájékoztatón, amelyen négy másik, különböző politikai családokhoz tartozó képviselővel együtt, akik a parlamenti szöveget írták. A javaslatban szerepelnek olyan módszerek, amelyekkel a magyar elnökség alatt “a minimálisra lehet csökkenteni az együttműködést” – magyarázta.
Az európai parlamenti képviselők attól tartanak, hogy Magyarország a hat hónapos mandátumot arra használhatja fel, hogy az uniós értékekkel ellentétes politikát támogasson egy olyan érzékeny pillanatban, amikor júniusban európai parlamenti választások lesznek, és amikor az uniós intézményekben a kulcsfontosságú állások elosztása zajlik.
A Parlament csütörtökön szavazásra bocsátandó szövegtervezete arra kéri a Tanácsot, hogy találjon “megfelelő megoldást”, különben a Parlament “megfelelő intézkedésekket” hoz.
Varga Judit, Magyarország igazságügyi minisztere “képtelenségnek” minősítette a parlament nyomulását, és a demokrácia figyelmen kívül hagyásával vádolta a közgyűlést.
“Itt az Európai Parlamentnek nincs szerepe – évek óta létezik a Tanács egyhangú határozata, amely az elnökségek sorrendjét meghatározza” – mondta Varga kedden Brüsszelben újságíróknak.
Forràs: Politico/NapiEU