EU a négynapos munkaidő mellett foglal állást
Az Európai Unió szorgalmazza a négynapos munkahét bevezetését, mégpedig a munkaerőhiánnyal küzdő ágazatokban – mondta Nicolas Schmit, a foglalkoztatásért és szociális jogokért felelős uniós biztos a Lusa című lapnak adott interjújában.
“Úgy gondolom, hogy ez egy olyan dolog, ami fokozatosan halad előre, mert az új generációknak van egy bizonyos elképzelésük a munka és a magánélet közötti egyensúlyról” – mondta Schmit. “Én nyitott vagyok erre” – tette hozzá.
Egy olyan időszakban, amikor Portugália is előrehalad egy kísérleti projekttel ebben a kérdésben, a biztos rámutatott, hogy “nincs közös álláspont” az EU-ban a rövidített munkahétről.
“Úgy gondolom, hogy ez olyasmi, ami a szociális partnerek közötti megállapodások alapján fog megvalósulni” – mutat rá.
Németország példáját hozva, ahol a legnagyobb szakszervezet előrelépést kér a négynapos hét bevezetésében, és ahol néhány vállalat már most is ezt a megoldást mutatja be a munkavállalók toborzása érdekében, nevezetesen a közlekedési ágazatban, Schmit hozzáteszi, hogy “a munkaidő csökkentésének kérdése egy módja lehet a munkavállalók vonzásának”.
“Mivel bizonyos ágazatok számára nehézségekbe ütközik az emberek vonzása, talán nekik is vonzóbbá kell válniuk” – mondta, hangsúlyozva, hogy “ez olyan dolog, amely a szociális partnerek közötti tárgyalás tárgyát képezi”.
Az EU számára “a legnagyobb probléma nem annyira a munkanélküliség”, mint inkább a munkaerőhiány. Valóban, “sok ágazat kétségbeesetten keres munkavállalókat, de nem találnak, mert az emberek nem akarnak ott dolgozni, vagy nem rendelkeznek a megfelelő képzettséggel” – tette hozzá.
“A munkaerőpiacon még mindig nagy a szakképzettségi hiányosság”, és erre a helyzetre az EU-nak választ kell adnia – tette hozzá a biztos.
Portugáliában a tisztességes munkára vonatkozó menetrend keretében kísérleti projektet terveznek a négynapos hét önkéntes és jövedelemkiesés nélküli kipróbálására.
E kísérleti projekt első szakaszának márciusban nyilvánosságra hozott mérlegében bejelentették, hogy a program második szakaszában a négynapos hét bevezetésére a 99 érdeklődő vállalat közül 46 vállalat jelentkezett.
A fő okok között, amelyek miatt a vállalatok nem jutottak tovább az előkészítő szakaszba, a globális gazdasági kilátások, a pénzügyi befektetések szükségessége, a végrehajtás bonyolultsága szerepelt, míg mások azt regisztrálták, hogy “nem ez a legjobb megoldás a problémákra”, és hogy az intézkedés előnyei “nem lesznek nagyok” a vállalati környezetben.
A kormány által támogatott projektben folytató 46 vállalkozás többsége legfeljebb 10 főt foglalkoztat, míg öt vállalkozás 1000 főnél többet.
A projekt második szakaszában a fő képviseletet a tanácsadás, tudományos, műszaki és hasonló tevékenységek jelentik, közel 40%-kal, ezt követi az oktatás, valamint az információs és kommunikációs tevékenységek – egyenként mintegy 15%-kal.
Forràs: Euractiv