Nincs hatékonyság az EU nemzeti energia- és éghajlat-változási terveiben
Mivel az EU tagállamai június 30-án készülnek benyújtani az Európai Bizottságnak felülvizsgált nemzeti energia- és éghajlat-változási terveiket, nagyobb figyelmet kell fordítaniuk az energiahatékonyságra A jövő energiarendszerének rendkívül energia- és erőforrás-hatékonynak, megújuló energiaforrásokon alapulónak, biztonságosnak, versenyképesnek, megfizethetőnek és természetesen biztonságosnak kell lennie. Olyannak, amely képes reagálni az éghajlati, energia- és vízválságokra, amelyek egyre inkább megzavarják gazdaságunkat és társadalmi feszültségeket okoznak.
Az energiaszükséglet csökkentése, és mindez a használatra kész technológiák és a rendszerszemléletű megközelítés révén, kulcsfontosságú Európa jövőbeli energiauniójának és a Green Dealnek a sikeréhez. Az energiahatékonysági közösségnek ezért rendszeresen helyet kell foglalnia az asztalnál.
Ez nem mindig van így.
Amikor az energiarendszerünk jövőjéről, valamint gazdaságaink hosszú távú versenyképességéről és fenntarthatóságáról szóló nagy politikai vitákról van szó, az energiatakarékosság és az energiahatékonyság általában még mindig nem kap ugyanolyan politikai figyelmet, mint az energiatermelés és -ellátás, annak ellenére, hogy a közelmúltban jelentős előrelépés történt az energiatakarékosság uniós szintű ösztönzését célzó jogszabályok és finanszírozási programok terén – jó példa erre az energiahatékonysági irányelv (EED) közelmúltbeli átdolgozásának pozitív eredményei.
Vegyük példaként a Bizottság Net-Zero Industry törvényét: az energiahatékonyság minimális figyelmet kap.
Még ha sikerül is megvalósítani a Bizottság javaslatában szereplő összes kezdeményezést, Európában egyszerűen nincs elég forrás ahhoz, hogy mindenki átálljon a megújuló energiaforrásokra, átálljon a hidrogénre, a villamos energiát intelligens hálózatokba juttassa, vagy a szén-dioxid-leválasztási technológiákra támaszkodjon.
El kell kezdenünk komolyan gondolkodni azon, hogy kevesebből többet és jobbat tegyünk! És el kell kezdenünk úgy tekinteni az energiahatékonyságra, mint a legnagyobb versenyelőnyünkre, mert bár a kínálati oldalon az EU a világ többi részéhez képest késésben van a tiszta technológiák terén, az energiahatékonyság számos előnye már ma is kihasználható viszonylag olcsó és gyakran könnyen bevezethető megoldásokkal. Olyan megoldások, amelyeket Európában gyártanak.
Forràs: Euractiv, foto: shutterstock.com