Ukrajnának szánt holland, brit vadászrepülőgép-üzlet zavaros vizeken
A Hollandia és az Egyesült Királyság által létrehozott úgynevezett “nemzetközi koalíció”, amelynek célja, hogy segítsen Ukrajnának F-16-os vadászgépek beszerzésében – bizonytalanságba burkolózik.
Mark Rutte holland miniszterelnök szóvivője elmondta, hogy nem született konkrét megállapodás a vadászgépek megvásárlásáról vagy leszállításáról.
Rutte szóvivője szerdán konkrétan azt mondta az NRC Handelsbladnak, hogy a két ország között “nincs konkrét megállapodás” az F-16-os vadászrepülőgépek “megvásárlásáról vagy leszállításáról”.
Mindazonáltal a szóvivő kijelentette, hogy Rutte megígérte Sunak, hogy “szoros kapcsolatot tart fenn az Ukrajnának nyújtott támogatással kapcsolatban”.
A téma “nagyon érzékeny” – mondta Wopke Hoekstra (CDA/EPP) külügyminiszter egy sajtótájékoztatón, ezért a holland kormányzati intézmények hivatalosan nem erősítették meg a megállapodást. Óvatosságra szólított fel amiatt is, hogy “mindent lehallgatnak, többek között Oroszország által is”.
“Csak akkor [tudunk] előállni, ha az egész útvonalat végigjártuk. […] Én is [úgy gondolom], hogy nem lenne bölcs dolog, minden érzékenység és szövetséges felé, korábban nyilatkozni” – jelentette ki Hoekstra, hozzátéve, hogy jelenleg “nagyon intenzív kapcsolatfelvétel zajlik az európai és észak-amerikai kollégákkal”.
A holland fél visszafogottsága szöges ellentétben áll a brit kormány által használt nyelvezettel.
Egy keddi sajtóközleményben a Downing Street hangsúlyozta, hogy a két ország “nemzetközi koalíciót épít, hogy harci légi képességekkel lássa el Ukrajnát, a kiképzéstől az F16-os repülőgépek beszerzéséig mindennel támogatva”.
Az F-16-osok leszállítását régóta az Ukrajnának nyújtott nyugati katonai támogatás “vörös vonalának” tekintik, mivel sokan tartanak az Oroszországtól érkező visszahatásoktól.
A múlt héten a belga kormány egy új, 92 millió eurós segélycsomagot jelentett be Kijevnek az országban befagyasztott orosz pénzügyi eszközökből származó adóbevételekből. Ennek a segélynek a felét többek között katonai támogatásra, a másik felét pedig humanitárius segítségnyújtásra fordítják.
Az ország azt is közölte, hogy kész ukrán pilótákat kiképezni az F-16-osok használatára.
Ludivine Dedonder belga védelmi miniszter azonban azt mondta, hogy az ország nem tudja elküldeni F-16-os gépeit Ukrajnának, mert azok “életciklusuk végére értek”.
Forràs: Euractiv Foto: US Air Force