Magyarország blokkolja az Ukrajnának szánt, költségvetésen kívüli uniós katonai támogatást
Magyarország nem hagyta jóvá az Európai Békefenntartási Eszköz (EPF) keretében Ukrajnának nyújtott katonai támogatás következő részletének folyósítását – közölte a kormányszóvivői iroda kedden (május 16.).
A 2021-ben létrehozott EPF egy költségvetésen kívüli eszköz, amelynek célja az EU konfliktusmegelőzési, béketeremtő és a nemzetközi biztonságot erősítő képességének fokozása. “Magyarország nem ért egyet azzal, hogy az Európai Unió más meglévő eszközök mellett az Európai Békefenntartási Eszközt kizárólag Ukrajnával kapcsolatban használja, mivel ez nem teszi lehetővé, hogy elegendő forrást irányítsanak az uniós érdekek más területeken történő előmozdítására” – írta a kormányszóvivői iroda a Reutersnek küldött e-mail válaszában az olasz média egy erről szóló beszámolójáról, amely a részlet összegét – 500 millió eurót – említi. A hivatal szerint a pénzeszközök felhasználásának egyéb területei között szerepel a Balkán vagy Észak-Afrika.
“A magyar kormány számára kulcsfontosságú, hogy ezek a kérdések tisztázódjanak, ezért nem hagyta jóvá a következő részlet folyósítását az EPF-ből” – tette hozzá a szóvivői iroda.
Az EU eddig összesen mintegy 3,6 milliárd eurót biztosított katonai támogatásra Ukrajnának az EPF keretében.
Magyarország, amely az EU és a NATO tagja is, elutasította, hogy katonai felszerelést adjon szomszédjának, Ukrajnának, amelyet 2022 februárjában orosz erők szálltak meg.
Magyarország többször bírálta az Oroszország elleni uniós szankciókat is, amelyeket szintén mind a 27 uniós országnak egyhangúlag kell jóváhagynia, de végül minden eddig elfogadott intézkedést támogatott.
Magyarország vitába keveredett Brüsszellel, mivel a blokk felfüggesztette az uniós gazdaságélénkítési alapok kifizetését mindaddig, amíg a budapesti kormány nem hajt végre reformokat az igazságszolgáltatás függetlenségének javítása és a korrupció elleni küzdelem érdekében.
A 2010 óta hatalmon lévő Orbán Viktor miniszterelnök összeütközésbe került az EU-val és annak végrehajtó részlegével, az Európai Bizottsággal amiatt, hogy Budapest korlátozta a migránsok jogait, valamint megszigorította a nem kormányzati szervezetek, a tudósok, a média és a bíróságok állami ellenőrzését.
Forràs: Euractiv
Foto: [EPA-EFE/CLEMENS BILAN