Henry Kissinger elmagyarázza, hogyan lehet elkerülni a harmadik világháborút
Április végén a The Economist több mint nyolc órán keresztül beszélt Kissinger úrral arról, hogyan lehetne megakadályozni, hogy a Kína és Amerika közötti verseny háborúvá fajuljon. Mostanában görnyedt és nehezen jár, de az elméje tűhegyes. Miközben a következő két könyvén gondolkodik, amelyek a mesterséges intelligenciáról (AI) és a szövetségek természetéről szólnak, továbbra is inkább a jövőbe tekint, mint a múlton mereng.
Kissinger urat aggasztja Kína és Amerika egyre élesedő versenye a technológiai és gazdasági elsőségért. Még akkor is, amikor Oroszország Kína pályájára bukik, és háború árnyékolja be Európa keleti szárnyát, attól tart, hogy az ai hamarosan felerősíti a kínai-amerikai rivalizálást. Világszerte az erőviszonyok és a hadviselés technológiai alapjai olyan gyorsan és sokféleképpen változnak, hogy az országoknak nincs olyan szilárd alapelvük, amely alapján rendet tudnának teremteni. Ha nem találnak ilyet, akkor erőszakhoz folyamodhatnak. “Az első világháború előtti klasszikus helyzetben vagyunk” – mondja -, “ahol egyik félnek sincs sok politikai engedményre lehetősége, és ahol az egyensúly bármilyen megbomlása katasztrofális következményekkel járhat”.
Tanulmányozza még a háborút
Kissinger urat sokan háborús uszítóként gyalázzák a vietnami háborúban játszott szerepe miatt, de ő a nagyhatalmak közötti konfliktus elkerülését tartja élete munkájának középpontjában. Miután szemtanúja volt a náci Németország által okozott vérengzésnek, és elszenvedte 13 közeli rokonának meggyilkolását a holokausztban, meggyőződése lett, hogy a pusztító konfliktusok megelőzésének egyetlen módja a kemény diplomácia, amelyet ideális esetben közös értékek erősítenek meg.
“Ez az a probléma, amelyet meg kell oldani” – mondja. “És azt hiszem, az életemet azzal töltöttem, hogy megpróbáltam megoldani”. Szerinte az emberiség sorsa attól függ, hogy Amerika és Kína meg tud-e barátkozni egymással. Úgy véli, különösen az ai gyors fejlődése miatt csak öt-tíz évük marad arra, hogy megtalálják a módját.
Forràs: Economist
Foto: Nicolas Asouri/Reuters