A NATO a kritikus víz alatti infrastruktúrát fenyegető veszélyekről
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár találkozott az energetikai és kommunikációs infrastruktúra-ipar vezetőivel, hogy megvitassák a NATO szerepét a kritikus tengeri infrastruktúra biztonságához való hozzájárulásban és az iparral való együttműködésben.
A főtitkár a NATO központjában kerekasztal-beszélgetést nyitott meg az iparági vezetők, valamint a NATO-országok civil és katonai szakértői között. A megbeszélések középpontjában a kritikus víz alatti infrastruktúrát fenyegető veszélyek jobb megértése, valamint az együttműködés és a koordináció legjobb gyakorlatainak megosztása állt.
“A NATO számára a létfontosságú tenger alatti infrastruktúra védelme alapvető fontosságú a biztonságunk és védelmünk szempontjából, mivel kulcsfontosságú társadalmaink biztonságának és jólétének védelme szempontjából” – mondta a főtitkár. “A tenger alatti kábelek naponta mintegy 10 billió dollár értékű átutalást bonyolítanak le, a világ olaj- és gáztermelésének kétharmadát a tengerből nyerik ki vagy a tengeren keresztül szállítják, és a világ adatforgalmának mintegy 95%-át tenger alatti kábeleken keresztül továbbítják” – tette hozzá. A főtitkár hangsúlyozta annak fontosságát, hogy az infrastruktúrát építő, működtető és karbantartó iparággal együttműködve javítsuk annak biztonságát.
A NATO évek óta dolgozik a kritikus infrastruktúrák védelmén. Az Északi Áramlat gázvezeték tavaly szeptemberi szabotázsát követően a szövetségesek fokozták katonai jelenlétüket a térségben. A NATO a közelmúltban létrehozta a tenger alatti infrastruktúra koordinációs sejtjét is, hogy feltérképezze a sebezhetőségeket és koordinálja a NATO-szövetségesek, a partnerek és a magánszektor erőfeszítéseit. Létrehozták a létfontosságú infrastruktúrák ellenálló képességével és védelmével foglalkozó új NATO-EU munkacsoportot is.
Forràs: NATO