Szaúd-Arábia: Peking a gazdaságért, Washington a biztonságért kell
Szaúd-Arábia a globális rendszer növekvő multipolaritására a nagyhatalmakkal való stratégiai egyensúlyozás külpolitikájával reagál. Az a döntés, hogy a Sanghaji Együttműködési Tanács párbeszédes partnerévé válik, azt tükrözi, hogy Rijád stratégiai biztonsági érdekei talán a Nyugathoz fűződnek, de gazdasági érdekei nagyrészt keleten maradnak.
A bejelentés időzítése, amely a Kína által közvetített 2023. márciusi szaúdi-iráni megállapodás és a decemberi rijádi kínai csúcstalálkozók után történt, azt mutatja, hogy a kínai-szaúdi politikai kapcsolatokban bizonyos lendületet vett, és hogy mindkét ország igyekszik túllépni a hagyományos, a gazdaság – és különösen az olaj – köré épülő kapcsolatain.
Ugyanakkor nem szabad túlértékelni Szaúd-Arábia döntését, hogy csatlakozik az SCO-hoz. Az Öböl menti arab államok megpróbálnak stratégiai egyensúlyt teremteni a nagyhatalmak között, és ezt a politikát egy többpólusú világrendben a közép- és kishatalmak számára elengedhetetlennek tartják.
Mindazonáltal az USA továbbra is a legjelentősebb külső biztonsági partnerük marad, a kapcsolatukban jelentkező kihívások ellenére. Valójában Kína nem helyettesítheti Washington biztonsági szerepét az Öböl menti arab államok számára. Mégis, a szaúdi kapcsolatok Kínával és Ázsiával minden bizonnyal felfelé ívelnek.
Forràs: ISPI