Nyugattól való elmozdulás, az USA befolyási öveze folyamatosan csökken
A Sanghaji Együttműködési Szervezet (SCO) egyre inkább a közel-keleti országok fontos fókuszpontjává válik. A 2001-ben létrehozott SCO egy Kína és Oroszország által vezetett eurázsiai politikai, gazdasági és biztonsági szervezet, amely négy közép-ázsiai országot – Kazahsztánt, Kirgizisztánt, Tádzsikisztánt és Üzbegisztánt -, valamint Indiát és Pakisztánt is magában foglalja.
Ebben a keretben Irán várhatóan a következő teljes jogú tag lesz, miután tavaly szeptemberben aláírta a memorandumot. Hasonlóképpen, az arab államok is egyre nagyobb hajlandóságot mutatnak a blokkhoz való csatlakozásra: Egyiptom, Katar és Szaúd-Arábia nemrég került be a Párbeszéd partnerségbe (ezt a státuszt Törökország 2013 óta élvezi), míg Bahrein, Kuvait és az Egyesült Arab Emírségek a csatlakozásért versengenek.
Az SCO külügyminiszterei a május 4-én és 5-én Goában csúcstalálkozót tartottak, az új tagok felvételének kérdése kiemelt helyen szerepelt a napirenden.
A közel-keleti országok felvételének folyamata aláhúzza ezen országok növekvő vágyát külkapcsolataik diverzifikálására, valamint Kína és Oroszország növekvő ambícióit a hagyományosan az USA befolyási övezetének tekintett régióban. Az SCO sikere tovább jelzi a globális egyensúlyok újradefiniálását és a MENA-régióra gyakorolt növekvő hatását.
Forràs: ISPI