Beindult Európa közös gázbeszerzése
A régóta várt közös gázbeszerzési platform a múlt héten végre megnyitotta kapuit, és az uniós vevők és a nemzetközi eladók között olyan, mintha az európai energiaszükségletek online társkeresője lenne.
Az először 2022 áprilisában, Oroszország energiapiaci manipulációjára adott válaszként emlegetett platformot az uniós országok 2022 decemberében adtak zöld utat az európai gazdaságot fojtogató magas árak kezelésére hozott átmeneti intézkedések részeként.
Az elképzelés egyszerű: egyesítsük a keresletet, koordináljuk az infrastruktúra használatát, tárgyaljunk nemzetközi partnerekkel és vásároljunk nagy tételben, hogy az olcsóbb gáz hatékonyabban jusson Európába, anélkül, hogy az országok egymást túllicitálnák.
“Az energiaválság megtanított minket arra, hogy az EU jobban működik, ha egységesen és szolidárisan cselekszik” – mondta Maroš Šefčovič, a Bizottság alelnöke, aki a bevezetésért felelős.
“Azáltal, hogy az uniós vállalatok közösen gyűjthetik össze a gázigényeket, az AggregateEU kihasználja az Unió gazdasági súlyát, és segít abban, hogy elegendő gáz legyen a tárolóinkban ahhoz, hogy biztonságosan átvészeljük a következő telet” – folytatta, utalva a szolgáltatóra, amely a keresleti kérelmeket és a szállítási ajánlatokat fogja kezelni.
Az igények egy része kötelező, mivel az uniós országok kötelesek a gáztárolóik legalább 15%-ára – összesen évi 13,5 milliárd köbméter gázra – pályázatot kiírni.
A Bumble-hez vagy a Tinderhez hasonlóan a gázigényeket egy külső szolgáltató fogja összesíteni, majd a globális piacon pályázatot ír ki. Ezután már csak balra kell húzni, amíg a legvonzóbb ajánlatot találjuk, és voilá, a vevő és az eladó máris egymásra talál.
“Az eladóknak árajánlatot kell tenniük az általuk kínált mennyiségekkel együtt, majd a párosítás során a legolcsóbb ajánlatok kerülnek először párosításra” – mondta egy uniós tisztviselő. Az orosz vállalatok kivételével minden globális gázszolgáltató ajánlatot tehet és szerződést köthet.
A párosított szállítók és vevők ezután a platformon kívül tárgyalhatnak majd a szerződésekről, mintha csak az első randevúra küldték volna őket. És az első randevúhoz hasonlóan a vevőknek sem kell a szállítóval folytatniuk, ha máshol jobb ajánlatot találnak.
“Ha az emberek megtalálják a megfelelő árakat és a megfelelő ajánlatokat, a tranzakciók létrejönnek. Tehát reméljük, hogy ez egy jó bók a gázpiacnak, hogy működik, és hogy néhány szerződés megkötésre kerül” – mondta James Watson az Eurogas gázipari csoporttól.
Az Európai Bizottság úgy népszerűsíti a platformot, hogy az európai vállalatok – különösen a tengerparttal nem rendelkező vagy kis országok – így egyesíthetik vásárlóerejüket, miközben az eladóknak hozzáférést biztosítanak egy másik piachoz.
Forràs: Euractiv