ENSZ: több mint 100 000 ember menekült el Szudánból
A tisztviselők “teljes katasztrófára” figyelmeztetnek, amennyiben a harcok nem érnek véget. További 334 000 embernek kellett elhagynia lakóhelyét Szudánon belül.
A fővárosban, Kartúmban folytatódnak a harcok a hadsereg és a félkatonai gyors támogató erők (RSF) között, annak ellenére, hogy tűzszünet van érvényben. Fokozódnak a diplomáciai erőfeszítések, hogy a tárgyalóasztalhoz ültessék a harcoló feleket.
Kedden a dél-szudáni külügyminisztérium közölte, hogy a hadsereg és az RSF “elvben” beleegyezett egy május 4-től kezdődő hétnapos tűzszünetbe, és megígérte, hogy képviselőket küld a tárgyalásokra. Közleménye egy nappal azután érkezett, hogy az ENSZ szudáni különmegbízottja, Volker Perthes az AP hírügynökségnek azt mondta, hogy a két fél megállapodott egy “stabil és megbízható” tűzszünetről szóló tárgyalásról. Hozzátette, hogy Szaúd-Arábia a tárgyalások lehetséges helyszíne.
Ha a tárgyalásokra sor kerül, az lenne az első találkozó a két fél között a konfliktus kezdete óta.
A legtöbb európai állam már befejezte állampolgárainak evakuálását, de Oroszország kedden közölte, hogy négy katonai repülőgépet küld, hogy több mint 200 embert – köztük saját állampolgárait és “baráti országok” állampolgárait – repüljenek ki Szudánból.
Kartúmban az élelmiszer, a víz és az áram fogytán van, de az ENSZ által Port-Szudánba szállított, égetően szükséges segélyszállítmányokat az erőszak miatt raktározzák. Eközben a széles körű fosztogatás azt jelenti, hogy nincs biztonságos módja a szállításnak.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) regionális igazgatója, Ahmed al-Mandhari elmondta, hogy Khartoumban támadások érik az egészségügyi létesítményeket, és néhányat katonai támaszpontként használnak.
“Eddig körülbelül 26 támadást jelentettek az egészségügyi létesítmények ellen. E támadások némelyike egészségügyi dolgozók és civilek halálát okozta ezekben a kórházakban” – mondta a BBC-nek.
Forràs: BBC