A tagállamok eladósodottsága olyan nagy, hogy a Stabilitási és Növekedési Paktumot ki lehet dobni az ablakon
Az uniós országok és képviselőcsoportok nagy többsége egyetért azzal, hogy a Stabilitási és Növekedési Paktumnak (SNP) sürgős felülvizsgálatra van szüksége.
A Stabilitási és Növekedési Paktumnak a Bizottság által szerdán (április 26-án) közzétett felülvizsgálata valójában nagyobb mozgásteret kíván adni a tagállamoknak, hogy a Bizottsággal együttműködve testre szabott adósságcsökkentési programokat határozzanak meg, és eltávolodnak a korábbi, mindenre egyformán érvényes követelményektől, amelyek sok szakértő szerint több kárt okoztak, mint hasznot.
“A reform általános irányultsága pozitív: a Stabilitási és Növekedési Paktum, ahogyan ismerjük, gazdaságilag már nem megfelelő vagy legitim” – mondta Andreas Eisl, a Jacques Delors Intézet kutatója az EURACTIV-nak.
Az EURACTIV-nak névtelenséget kérő uniós tisztviselő szerint még az eladósodottabb országok, például Olaszország, Franciaország és Belgium is elégedettek a javaslattal.
“A nemzeti adósságcsökkentési pályák szükségességének elismerése, a hosszú távú beruházások figyelembevétele, az egyes országokra szabottá tétele… Ez a felülvizsgálat a megnyert harcokról szól” – tette hozzá a tisztviselő.
Olaszországban, ahol az EU-ban az egyik legmagasabb az államadósság, a szélsőjobboldali Giancarlo Giorgetti gazdasági miniszter “előrelépésről” beszélt, míg a jobboldali Fratelli d’Italia európai parlamenti küldöttségének vezetője, Carlo Fidanza szerint “a jelenlegi szabályok merevségének leküzdésére tett kísérlet” pozitív hozadék.
Fidanza azonban figyelmeztetett, hogy még sok munka van hátra: “Úgy tűnik, hogy az inga a megszorítások és nem a növekedés irányába lendült”.
Forràs: Euractiv