Olaszország a születésszám csökkenése ellenére ingyenessé teszi a fogamzásgátló tablettákat
Az Olasz Gyógyszerügynökség (Aifa) árképzési és visszatérítési bizottsága (CPR) jóváhagyta azt a döntést, hogy az orális fogamzásgátlás minden korcsoportban ingyenes legyen a nők számára. A teljes végrehajtás az Aifa igazgatótanácsának jóváhagyására vár.
“A becsült költség az állam számára évente mintegy 140 millió euró, de ez egy fontos döntés, amely bővíti azon nők körét, akik ma talán túl magasnak ítélték e fogamzásgátlók költségeit, és ezért nem használták azokat” – mondta Giovanna Scroccaro, az Aifa CPR elnöke a Quotidiano Sanitának.
Több születéspárti egyesület azonban rámutatott, hogy az ingyenes orális fogamzásgátlás a Giorgia Meloni miniszterelnök konzervatív kormánya által előterjesztett születésösztönző tervvel ellentétes irányba megy. Olaszországban 2022-ben kevesebb születést regisztráltak, mint halálozást, mivel az év születési rátája történelmi mélypontra, 393 ezerre csökkent.
“A felhasznált forrásokat a fogyatékkal élő gyermekes családok súlyos körülményeinek enyhítésére lehetett volna fordítani, akiknek nagyon drága gyógyszerekre van szükségük, amelyeket nem biztosítanak ingyenesen” – mondta Massimo Gandolfini, a Családi Nap Egyesület vezetője.
Míg az olasz Szülők Mozgalma, a Moige ugyanezen a véleményen volt, és azt mondta, hogy az Aifa “diszkriminálja azokat, akiknek gyermekük van”, addig a Pro Vita & Famiglia (Pro Élet és Család) nonprofit egyesület “súlyosnak és veszélyesnek” nevezte az ingyenes fogamzásgátló tablettát.
“Nincs veszélyesebb a nők egészségére nézve, mint a bőrüket érintő kérdések elbagatellizálása, mint például az abortusz, a fogamzásgátlás, a nemek közötti egyenlőség és a prostitúció” – mondta Maria Rachele Ruiu, a Pro Vita & Famiglia igazgatótanácsának tagja.
Hiba a tablettát “minden bajra csodaszerként” tekinteni, és “arra invitálni a fiatal lányokat, hogy hormonokkal bombázzák magukat” – mondta Ruiu, aki rámutatott “a súlyos fizikai és pszichológiai mellékhatásokra is, amelyek depresszióhoz és öngyilkossági ösztönökhöz vezethetnek”.
Az Aifa adatai szerint jelenleg mintegy 2,5 millió nő szed fogamzásgátló tablettát Olaszországban. Ez a becslés nem veszi figyelembe az egyéb fogamzásgátló módszereket, például a spirált, a gyűrűt vagy a tapaszokat, amelyeket eszközöknek tekintünk.
Az Aifa legfrissebb, “A gyógyszerhasználat Olaszországban” című nemzeti jelentése, amely a 2021-re vonatkozó gyógyszerfelírási adatokat elemzi, megállapítja, hogy Olaszország “nem olyan ország, ahol a terhességtervezésnek nagy hagyománya van, és a mai napig más európai országokkal összehasonlítva a legalacsonyabb a modern fogamzásgátlás használatának szintje”.
2014 és 2021 között azonban a fogamzásgátló szerek használatának fokozatos, de folyamatos növekedése figyelhető meg. Az Istat reproduktív egészségről szóló legfrissebb jelentése tanúsítja, hogy Olaszországban a női lakosság mintegy 65%-a használ fogamzásgátló módszereket, de a modern technikák fokozott használata ellenére a “kihúzós módszer” továbbra is a harmadik leggyakrabban használt módszer a terhesség elkerülésére (18,7%).
Az orális fogamzásgátlás már több olasz régióban, például Pugliában, Piemontban, Toszkánában, Emilia-Romagna tartományban és Trento autonóm tartományban ingyenes volt.
Emilia-Romagna tartományban például 2018 januárjától minden 26 év alatti nő ingyenesen hozzájuthat a tablettához, miután egy orvos és egy szülésznő konzultációját követően a családtanácsadó központban konzultáltak vele.
Forràs : Euractiv ; Foto : [Shutterstock/Image Point Fr]