Az Európa pénzügyeit felügyelő titkos bizottság belső köre
Valamikor az Európa pénzügyeit felügyelő titkos bizottság belső köre, a trón mögötti hatalom klasszikus példája volt. De ez nem a múlt. A politikai nézeteltérések miatt két kulcsfontosságú tisztviselő már Brüsszelben köti üzletét.
Az intrikák, a valószínűtlen barátság és a háttéralkuk története, amely az EU-ban a politikai hatalom valódi lényegét tárja fel.
A történet a blokk egyik legtitkosabb – ugyanakkor legbefolyásosabb – testületéről és két vezető tagjáról szól, akiket épp most rúgtak ki belőle.
Valószínűleg nem hallott még a testületről, és szinte biztos, hogy nem hallott még a tisztviselőpárosról sem, de ennél egyértelműbb példát aligha találhat a hatalom a trón mögöttről.
Az olasz és a német államkincstár vezető tisztviselőinek, Alessandro Riverának és Carsten Pillathnak a kettős távozása űrt hagy az uniós döntéshozatal középpontjában, amikor a kormányok rekord inflációval küzdenek, potenciális bankválsággal néznek szembe, és azon veszekednek, hogyan változtassák meg az uniós kiadási szabályokat.
Azok szerint, akik velük dolgoztak, a duó figyelemre méltó személyes kémia – a kormányaik ellentétes álláspontja ellenére – segített áthidalni a blokk egyik legsúlyosabb szakadékát.
Az EU 27 kormányát képviselő Gazdasági és Pénzügyi Bizottság tagjainak egyszerű feladata, hogy alkukat kössenek egymással, hogy választott uraik, a pénzügyminiszterek ne keveredjenek a bonyodalmakba.
Forràs: Politico