Az euróövezet bankszektora egyre nagyobb bajban van, az EU vezetői szerint “stabil”
Az uniós vezetők és az Európai Központi Bank (EKB) vezetője pénteken (március 24.) igyekezett megnyugtatni a piacokat, hogy az euróövezet bankszektora rugalmas és képes ellenállni a megrázkódtatásoknak, miután az európai bankrészvények zuhantak.
A német Deutsche Bank részvényei több mint 13%-kal zuhantak, mivel a hitelezőnek a hitelbiztosítások fedezéséhez szükséges költségek emelkedésével kellett szembenéznie, míg társa, a Commerzbank 10%-kal esett a délutáni kereskedésben.
Több francia és brit bank részvényeinek árfolyama is zuhant.
Christine Lagarde, az EKB vezetője az euróövezeti vezetők brüsszeli csúcstalálkozóján az uniós vezetőknek azt mondta, hogy a közös valutaövezet bankszektora “erős” – közölte egy uniós tisztviselő.
“Az euróövezet bankszektora ellenálló, mert erős tőke- és likviditási pozícióval rendelkezik” – idézte a tisztviselő Lagarde-ot.
“Az euróövezet bankszektora azért erős, mert a (2008-as) globális pénzügyi válságot követően nemzetközileg elfogadott szabályozási reformokat mindannyiukra alkalmaztuk” – mondta továbbá állítólag a 27 tagú blokk vezetőinek.
Az EU legnagyobb gazdaságainak vezetői szintén kitartottak a bankrendszer jó egészségi állapota mellett.
Olaf Scholz német kancellár szerint az európai bankrendszer “stabil”, míg Emmanuel Macron francia elnök szerint a blokk bankjai a “legstabilabbak”.
“Megérte, hogy az elmúlt években szigorú szabályokkal és szabályozásokkal rendelkeztünk, a bankrendszer stabil Európában” – mondta Scholz a csúcstalálkozó után.
Scholz hozzátette, nincs ok aggodalomra a Deutsche Bank miatt.
“A Deutsche Bank modernizálta és megszervezte a működését. Ez egy nagyon nyereséges bank. Nincs ok az aggodalomra” – mondta Scholz a csúcstalálkozó után újságíróknak.
Macron megismételte ezeket a biztosítékokat: “Az európai bankok fundamentumai szilárdak. Az euróövezet az az övezet, ahol a bankok a legerősebbek”.
Az EU bankuniójának kiteljesítésére irányuló terv már régóta késik, de a közelmúltbeli piaci zavarok közepette egyre sürgetőbbé vált.
“A közelmúltbeli fejlemények emlékeztetnek minket arra, hogy mennyire fontos volt folyamatosan javítani ezeket a szabályozási normákat” – mondta az EKB vezetője.
Lagarde szerint a blokknak előre kell lépnie a bankunió kiteljesítésében, és hozzátette, hogy további munkára van szükség a valóban európai tőkepiacok létrehozásához is.
“Nincs kompromisszum az árstabilitás és a pénzügyi stabilitás között. Eszköztárunk lehetővé teszi számunkra, hogy mindkettőt fenyegető kockázatokat kezeljük” – mondta a találkozón.
“Az EKB eszköztára teljes mértékben fel van szerelve arra, hogy szükség esetén likviditást biztosítson az euróövezet pénzügyi rendszerének” – tette hozzá.
Forràs: Euractiv