Uniós vezetők: “Nem akarjuk elveszteni Kínát” Már repülőjegyeket foglalnak Pekingbe.
Nem veszíthetjük el Kínát – mondják az uniós vezetők. Az európai vezetők hirtelen egymásnak esnek, hogy Kínába jussanak.
Az egyre növekvő aggodalmak közepette, hogy Hszi Csin-ping kínai vezető egyre keményebben támogatja Oroszország ukrajnai háborúját, Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök csütörtökön bejelentette, hogy jövő héten Pekingbe repül tárgyalni. Emmanuel Macron francia elnök április 4-én követi őt egy hosszabbra tervezett úton.
Az Európai Unió több vezetője is felhasználta a brüsszeli csúcstalálkozót arra, hogy a héten riadót fújjon Kína Vlagyimir Putyin melletti hivalkodó támogatásával kapcsolatban, és arra figyelmeztetett, hogy nem nézhetik tétlenül, hogy Peking és Moszkva olyan szövetséget kössön, amely a világot még mélyebb válságba sodorhatja.
Aggodalmuk azt követően merült fel, hogy Hszi nagy feltűnést keltő látogatást tett az orosz fővárosban, amely megerősítette régi barátja, Putyin pozícióját.
Egy brüsszeli magánbeszélgetésen Macron arra sürgette kollégáit, hogy fokozzák erőfeszítéseiket annak megakadályozására, hogy Kína elmélyítse támogatását Oroszország inváziója mellett. “A francia elnök hangsúlyozta, hogy a lehető legnagyobb erőfeszítéseket kell tenni annak érdekében, hogy Kína ne támogassa Oroszországot és annak képességét, hogy továbblépjen a háborúban” – mondta egy uniós tisztviselő.
A változó geopolitikai dinamika tétje aligha lehetne nagyobb Európa vagy a világ számára. Kína és Oroszország szorosabb partnersége azt kockáztatná, hogy az ukrajnai háború a NATO-kormányok és Peking, valamint Moszkva közötti konfliktussá eszkalálódna.
Aztán ott van a Peking és Washington közötti katonai összecsapás fenyegető veszélye Tajvan miatt, amelyet nyugati elemzők szerint egyre inkább fenyeget a kínai erők inváziója.
Még katonai eszkaláció nélkül is nő a feszültség Peking és a Nyugat között a biztonság és a kereskedelem terén. Az elmúlt hetekben több európai kormány is korlátozásokkal sújtotta a kínai tulajdonú TikTok közösségi médiavállalatot, mivel aggódnak amiatt, hogy Peking technológiai dominanciája biztonsági kockázatot jelent a Nyugatra nézve.
Forràs: Politico