A nagy uniós támogatási zsarolás
A brüsszeli tisztviselők egyre jobban elkeserednek azon, hogy a vállalkozások egyre több állami pénzt követelnek, és azzal fenyegetőznek, hogy ha nem kapják meg, elhagyják Európát, és Amerikába települnek át.
“Ezek a követelések csak jönnek és jönnek” – mondta egy csalódott uniós diplomata. “Néha tényleg elgondolkodunk: Vajon jogosak ezek az aggodalmak, vagy a vállalatok csak kihasználják a pillanatot, és kipróbálják, meddig mehetnek el?”. Az első probléma az, hogy Joe Biden amerikai elnök az inflációcsökkentő törvény (IRA) keretében nyújtott hatalmas kormányzati támogatási csomaggal számos nagy európai ipari szereplőt – például a VW-t és az akkumulátorokat szállító Northvoltot – csábított arra, hogy fontolóra vegyék az Egyesült Államokba költözést.
A második probléma az, hogy az EU hogyan reagált az elsőre.
Az európai ipar egzisztenciális hanyatlásától való félelmek közepette a Biden reformjai elleni brüsszeli visszavágás az uniós országok számára nagyobb mozgásteret biztosít arra, hogy több állami támogatást folyósítsanak gazdaságaiknak, és nagyobb önellátási célokat tűztek ki. Mivel Kína már most is uralja a zöldtechnológiai ellátási láncokat, a helyzet kezd globális támogatási fegyverkezési versenyré válni – és ez minden lobbista álma.
“Természetesen ezek a fenyegetések egy lobbistratégia részei” – mondta egy üzleti lobbista, aki névtelenséget kért, mert nem volt felhatalmazva arra, hogy nyilvánosan beszéljen.
A tét nem csupán az európai gyártás jövőbeli életképessége, amennyiben a brüsszeli terv kudarcot vall, hanem a szabad piacgazdaság alapelvei is, amelyekre az EU épült. Az uniós kormányok számára az a kockázat, hogy erőfeszítéseik kudarcba fulladnak, a vállalkozások úgyis elköltöznek, vagy megtorpannak, és az adófizetők hatalmas mennyiségű pénzét pazarolják el eközben.
Brüsszel mégsem tehet semmit.
Forrás: Politico