Növelje a kitoloncolásokat, ismerje el a migránsokkal kötött megállapodásokat – kéri az EU a fővárosoktól
Az Európai Bizottság az uniós határok ellenőrzésének javítása érdekében tett legújabb lépéseként arra szólította fel az Európai Unió országait, hogy fokozzák a sikertelen menedékkérők kitoloncolását és ismerjék el kölcsönösen a migránsok visszatéréséről szóló megállapodásokat.
Ylva Johansson belügyi biztos kedden (március 14.) Strasbourgban újságíróknak elmondta, hogy 2022-ben az EU-ban nemzetközi védelemre nem jogosultaknak csupán 21%-át küldték vissza származási országukba.
“Ha nem küldünk vissza embereket, az hátráltatja a rendszerünket és aláássa a bizalmat” – mondta Johansson Johansson.
“A menedékjog iránti kérelemhez való jog védelme érdekében meg kell mutatnunk, hogy megfelelően kezeljük azokat, akik nem jogosultak nemzetközi védelemre” – tette hozzá Johansson. “Szükségünk van a migrációra, de annak legális és szabályozott módon kell történnie”.
Johansson hozzátette, hogy a visszatérési megállapodások kölcsönös elismerése az egész blokkban “sokkal könnyebbé tenné a visszatérések racionalizálását”.
Nagyon kevés tagállam alkalmazza a kölcsönös elismerést, bár a blokk meglévő szabályai már lehetővé teszik azt.
A migránsok visszatérésének alacsony szintje régóta fennálló probléma az EU-ban, és nagyrészt a nemzeti bevándorlási hatóságok túlterheltségének, az államok közötti rossz kommunikációnak, valamint a harmadik országok vonakodásának köszönhető, hogy nem fogadják be a sikertelen menedékkérőket.
Margaritis Schinas, a Bizottság alelnöke hozzátette, hogy az EU-nak “közös elveket kell kialakítania arra vonatkozóan, hogyan kezeljük a határainkat… hogy megakadályozzuk, hogy az emberek kijátsszák az egyik országot a másik ellen”.
Bár az uniós tisztviselők elismerik, hogy nem ismerik az úgynevezett “másodlagos mozgások” mértékét – amikor az emberek egy országban menedékjog iránti kérelmet nyújtanak be, majd egy másik országban nyújtanak be kérelmet -, azt állítják, hogy a számuk növekszik.
Mind az EU-t, mind az egyes tagállamokat bírálatok érték a Földközi-tengeren történt tragédiák sorozata után, amelyek során migránshajók süllyedtek el, miközben az uniós vezetők egyre keményebb retorikát alkalmaznak a migráció ellenőrzésével és a visszatoloncolással kapcsolatban.
Az uniós vezetők a jövő évi európai választásokig célul tűzték ki a migrációs és menekültügyi paktumot alkotó jogalkotási akták sorozatának véglegesítését is, és Schinas megduplázta ezt a kötelezettségvállalását.
“Amikor az európaiak jövő májusban elmennek szavazni, akkor azt azzal a bizonyossággal kell megtenniük, hogy Európa megszületett ez a régóta esedékes megállapodás a migráció kezeléséről” – mondta Schinas.
A múlt héten az uniós belügyminiszterek megállapodtak abban, hogy a következő ülésükön véglegesítik a legtöbb ügyre vonatkozó tárgyalási mandátumukat, míg az Európai Parlament várhatóan szintén a következő hetekben állapodik meg a legtöbb ügyre vonatkozó álláspontjáról, és ezzel megnyitja az utat az uniós intézmények közötti háromoldalú tárgyalások előtt a nyár előtt.
“Jó úton haladunk, hogy a teljes paktumot ki tudjuk dolgozni ebben a mandátumban” – mondta Johansson.
Forrás: Euractiv