A holland kormány újabb veresége
A március 15-i hollandiai regionális választások történelmi sikert hoztak a 2019-ben alapított, viszonylag fiatal, önjelölt agrárérdekeltségű BoerBurgerBeweging (BBB) párt számára.
A vidéki Overijssel régióra vonatkozó Ipsos exit poll szerint a párt 31%-ot szerzett – jóval megelőzve a második helyen végzett jobbközép CDA-t (az Európai Parlament néppárti képviselőcsoportja), amely 9%-ot szerzett a régióban. A párt a városiasabb régiókban is az első helyen végzett, közel 20%-kal.
A párt, amely kezdetben a nitrogéncsökkentési törvények elleni kiállással szerzett vonzerőt, sok olyan szavazót nyert meg, akik az előző, 2019-es választáson különböző jobbközép és tiltakozó pártokra szavaztak.
Ezek a választások azért is kulcsfontosságúak, mert a regionális törvényhozások választják a holland szenátust.
A választások éjszakáján az Ipsos a közszolgálati NOS műsorszolgáltató számára azt vetítette előre, hogy a BBB valószínűleg a legnagyobb egyéni párt lesz a nemzeti parlament felsőházában 15 mandátummal. Jelenleg a BBB-nek nincs helye a szenátusban.
A balközép PvdA/GL (S&D, Zöldek/EFA) szövetség az exit poll szerint szintén 15 mandátumot szerezne, eggyel többet, mint 2019-ben.
A választás a hivatalban lévő miniszterelnök és az Európai Tanács tagja, Mark Rutte számára visszaesést jelent. Míg kormánya korábban csak kisebbségben volt a szenátusban, ez a kisebbség most még kisebb.
Rutte liberális VVD-je (Renew Europe) az előrejelzések szerint 12-ről 10 mandátumra csökken, a liberális D66 (Renew Europe) pedig az előrejelzések szerint egy mandátumot veszít, 6-ra csökken. A Keresztény Unió (EPP) 4 mandátumról 3-ra csúszik vissza.
A kormányon belül a legjelentősebb veszteséget azonban a kereszténydemokraták (CDA, EPP) szenvedték el, akik az előrejelzések szerint 9-ről mindössze 5 mandátumra esnek vissza a szenátusban.
A szélsőjobboldali FvD (nem kereszténydemokraták) tíz mandátumot veszített, és mindössze 2-re esett vissza.
Az euroföderalista Volt párt először jut be a szenátusba két mandátummal; a nemzeti-konzervatív JA21 (ECR) az előrejelzések szerint három mandátumot szerez.
Geert Wilders jobboldali PVV-je 5 helyről 4-re csúszik; a baloldali SP 4 helyről 3 helyre esik vissza; az Állatjóléti Párt (Baloldali Képviselőcsoport) háromról négyre ugrik; a jobbközép 50PLUS (EPP) párt 2 helyről 1 helyre esik vissza; a keresztény fundamentalista SGP (ECR) pedig 2 helyről 1 helyre. A regionalista OPNL az előrejelzések szerint ismét egy mandátumot nyer.
Forrás: Euractiv