Milyen falhatalmazás alapján cselekszik Zelenszkij?
Zelenszkij az ukrán bátorság és ellenállás szimbólumává vált, ami kétségtelenül segített az ukrán politikai rendszernek átvészelni a 2022. februári invázió okozta sokkot. Nemzetközi szinten az ő vezetése biztosította Ukrajna szövetségeseit az ország politikai működésének folyamatosságáról. Ukrajna immár több mint egy éve hadiállapotban működik – és Zelenszkij soha nem lépte túl alkotmányos kötelességeit.
Az elnöki hivatal központi szerepet játszott az országot támogató hálózat kiépítésében és a szövetségesek kormányaival való szoros kapcsolatfelvételben. Ennek az intézménynek a feladatait és kereteit azonban az alkotmány nem határozza meg, ami aggodalomra ad okot a hatáskörök körét illetően.
Ukrajna elnöki rendelete az elnöki hivatalt tanácsadó testületként határozza meg. A gyakorlatban azonban a vezetője a második legbefolyásosabb személy Ukrajnában, míg más tagjai néha megkettőzik a kabinetminiszterek feladatait – különösen a külkapcsolatok terén. Egyes tagok még az Oroszországgal folytatott tárgyalásokon is képviselték Ukrajnát. Ez a kétértelműség megelőzte a háborút, és évtizedek óta megoldást igényel – de az elnök képének jelentősége a háborús erőfeszítések szempontjából annál inkább elmélyítheti a problémát, minél tovább tart a háború.
Mindazonáltal az ukrán demokrácia egyértelműen kitart az orosz agresszióval szemben – sőt, néhány területen sikerült is előbbre lépnie. Minél tovább tart azonban a háború, annál nehezebb lesz megőrizni az ország demokratikus gyakorlatát. Ukrajna szövetségesei nem tudják garantálni az ország demokráciájának jövőjét, de segíthetnek elkerülni egy hosszú háborút azzal, hogy további katonai támogatást nyújtanak Kijevnek. Csak ez gyorsíthatja fel az ukrán területek felszabadítását és a hadiállapot korlátozásának megszüntetését.
Forràs: ecfr.eu