Belgium nem vár az EU-ra, új migrációs megállapodást jelentett be
A migrációs válság “megoldását” szolgáló új migrációs megállapodást Alexander De Croo miniszterelnök és Nicole de Moor menekültügyi és migrációs államtitkár szerdán sajtótájékoztatón mutatta be.
Belgiumot korábban elítélték, amiért nem tudott minden menedékkérőnek szállást biztosítani, és az utcán alvó emberek száma az évek során megszaporodott.
“Ezzel az első intézkedéscsomaggal elindultunk a reformok útján. A befogadóhelyeket csak azoknak osztják ki, akik menekültügyi eljárás alatt állnak, a visszatéréssel kapcsolatos együttműködést törvénybe foglalják, küzdenek a visszaélések ellen, és védik a kiszolgáltatott személyeket” – mondta de Moor nyilatkozatában.
Mintegy 700 új férőhelyet fognak létrehozni hajózási konténerek felhasználásával. De Moor feladata az is, hogy a jelenlegi kormány alatt már létrehozott 8000 férőhelyen felül további 2000-et hozzon létre.
“Hazánk jelentős erőfeszítéseket tesz ezen a területen. A jelenlegi befogadóhelyek száma hazánkban történelmi: 38 000 hely a 65 000 ukrán menekült mellett. Európai viszonylatban többet teszünk a kelleténél” – mondta De Croo a nyilatkozatában.
A kormány közölte, hogy a menekültügyi központokban lévő helyek felszabadítására és a sikertelen kérelmezők problémájának kezelésére is összpontosítani fog.
“Azoknak, akik minden fellebbezést kimerítettek, vissza kell térniük a származási országukba. Ezért jobban fogunk összpontosítani a kitoloncolásra. A proaktív visszatérési politikát törvénybe foglaltuk. Nem fogunk további befogadóhelyeket létrehozni. A befogadásra jogosultak megkapják azt, de kollektív legalizálás nem fog történni. Éppen ellenkezőleg” – mondta De Croo.
Azoknak az embereknek, akiknek – ha lehet, önként – vissza kell térniük a hazájukba, többé nem egyszerűen parancsot kapnak a terület elhagyására, hanem megfigyelés alatt állnak majd. Ha nem hajlandóak elhagyni a területet, akkor kísérettel biztosíthatják a távozásukat. Ennek biztosítása érdekében több személyzetet vesznek fel.
Másrészt szigorúbban és gyorsabban fogják alkalmazni a dublini irányelvet, lehetővé téve, hogy a menedékkérőket visszaküldjék abba a tagállamba, ahová először érkeztek.
Forràs: Euractiv