Belső égésű motorok: egyre több ország tiltakozik
Nem csak Berlin, Olaszország is tiltakozik, és Lengyelország és Bulgária is elégedetlen a jogszabály miatt, amelynek célja, hogy 2035-ig megszűnjön a belső égésű motorral hajtott új autók értékesítése, és a kontinens legnagyobb ipara elektromos meghajtásra kényszerüljön.
Ez a négy ország az EU lakosságának mintegy 42 százalékát képviseli, ami könnyen meghaladja a jogszabály blokkolásához szükséges 35 százalékos küszöböt.
“A minősített többség tehát megakadályozná, és elutasítaná a belső égésű motorok kivezetését” – mondta Michael Bloss német zöldpárti EP-képviselő.
Christian Lindner, Németország Porsche-versenyző pénzügyminisztere, a Szabad Demokraták (FDP) vezetője csütörtökön ismertette a tétet: “A célunk az, hogy 2035 után is lehessen új, belsőégésű motorral hajtott autókat forgalomba helyezni”.
Az olaszok azt követelik, hogy a Bizottság tegyen lehetővé egy kiskaput az e-üzemanyagokkal – megújuló energiából és lekötött CO2-ból előállított szintetikus üzemanyagokkal, amelyek ugyanolyan tulajdonságokkal rendelkeznek, mint a fosszilis üzemanyagok – hajtott autók számára.
Támogatóik szerint az ilyen üzemanyagok környezetbarátok, és lehetővé tennék az autógyártók számára, hogy továbbra is hagyományos belső égésű motorral hajtott járműveket gyártsanak, ahelyett, hogy akkumulátorokra állnának át – ami kulcsfontosságú az olyan autónagyhatalmak számára, mint Németország és Olaszország.
A zöld csoportok azonban szkeptikusak mind a költségeket, mind az e-üzemanyagok környezeti lábnyomát illetően. Az EU tervei nem teszik lehetővé ezeket, mivel előírják, hogy az új személygépkocsik és kisteherautók kipufogógáz-kibocsátása 2035 után nulla legyen.
Forràs: Politico