ENSZ nyilatkozat Marokkó társadalmi-gazdasági fejlődéséről
Az ENSZ Emberi Jogi Tanácsának 52. ülésszakán a genfi székhelyű PDES civil szervezet nyilatkozatot tett “Marokkó társadalmi-gazdasági fejlődéséről és annak a válságok leküzdésére gyakorolt hatásáról”.
A fejlődéshez való jogról szóló nyilatkozat harmincötödik évfordulójára emlékező magas szintű ülésen a “Promotion du Développement Economique et Social -PDES” svájci nem kormányzati szervezet elnöke kijelentette, hogy a fejlődéshez való jog elidegeníthetetlen emberi jog.
“A fejlődéshez való jog elidegeníthetetlen emberi jog, amelynek értelmében minden ember és minden nép jogosult arra, hogy részt vegyen, hozzájáruljon a gazdasági, társadalmi, kulturális és politikai fejlődésben, és élvezze azt, amelyben minden emberi jog és alapvető szabadság teljes mértékben megvalósulhat. Mondja OBBAD úr, a PDES elnöke.
“Ezért e jog megvalósítása kulcsfontosságú ahhoz, hogy a jelen és a jövő nemzedékek fenntartható és inkluzív fejlődésének szükségleteit méltányosan kielégítsük.
Úgy véljük, hogy a Marokkói Királyság, több éve kezdeményezett egy nemzeti gazdasági és társadalmi fejlesztési tervet, amelynek célja egy példátlan társadalmi, kulturális, gazdasági és környezeti integráció, és számos nagyszabású projekt látott napvilágot.
A Világbank 2021. június 29-i, Marokkóról szóló gazdasági helyzetjelentésében Marokkót olyan országként emeli ki, amely kihasználta a COVID-19 válságot, hogy azt lehetőséggé változtassa, és ambiciózus, átalakító reformprogramot indítson el, amely még az orosz-ukrán konfliktus idején is kitartott – olvasható a PDES közleményében.
A járvány háztartásokra és vállalkozásokra gyakorolt közvetlen hatásainak enyhítésére tett kezdeti erőfeszítéseit követően Marokkó számos olyan politikát indított, amelyek célja a régóta fennálló egyenlőtlenségek kezelése és az ország gazdasági teljesítményét a múltban korlátozó strukturális akadályok némelyikének leküzdése.
A PDES közleménye szerint ez a reformprogram a következő pilléreken alapul
a) egy stratégiai befektetési alap (a Mohammed VI. Alap) létrehozása a magánszektor támogatására
a szociális védelmi keretrendszer átalakítása a humán tőke fellendítése érdekében.
a marokkói állami vállalatok kiterjedt hálózatának szerkezetátalakítása.
Ezen túlmenően a marokkói kormány nyilvánosságra hozta egy új modell feltételeit, amely a humán fejlődést és a nemek közötti egyenlőséget hangsúlyozza, miközben új lendületet ad a magánvállalkozás ösztönzésére és a versenyképesség fokozására irányuló közelmúltbeli erőfeszítéseknek.
“A civil társadalom képviselőiként üdvözöljük a Marokkó által a polgárok fejlődéshez való jogának biztosítása érdekében végrehajtott kezdeményezéseket. A PDES elnöke elmondta.
Forràs: EUBriefs.com