Szembeköpte magmagát az Európai Bizottság: az energiáért hajlandó diktátorotokkal kereskedni
Európának meg kell erősítenie a szabadkereskedelmi megállapodások hálózatát a liberális demokráciákon túl – jelentette ki Sabine Weyand, az Európai Bizottság Kereskedelmi Főigazgatóságának (DG TRADE) vezetője kedden (február 28-án) Berlinben.
Weyand szerint az EU nemcsak biztonságpolitika, hanem kereskedelempolitikai “Zeitenwende”, azaz fordulópont előtt is áll.
Ez azonban nem elsősorban az ukrajnai orosz agressziónak, hanem hosszú távú tendenciáknak köszönhető – folytatta, az USA és Kína közötti feszültségekre, az ellátási láncok széttöredezettségére, valamint a liberális demokráciák és az autokratikus rezsimek közötti szélesebb körű rendszerszintű versenyre hivatkozva.
“Megbízható partnerekre van szükségünk” – mondta Weyand a “zöldebb kereskedelempolitikáról” szóló berlini konferencián, hozzátéve, hogy “a megbízható nem jelenti azt, hogy “hasonlóan gondolkodó”.”.
A “Nyugat a többi ellen” nem jelentene megoldást, mivel a “liberális demokráciák klubja egyszerűen túl kicsi” – egyszerűen nem lenne elég kereskedelmi partner.
A globális kereskedelem széttöredezése “nem lenne megfelelő stratégia politikai problémáink megoldására” – folytatta Weyand.
“Nem szabad feladnunk a WTO-t [Kereskedelmi Világszervezet]” – folytatta. A WTO fellebbviteli testülete 2019 óta patthelyzetben van, mivel az USA blokkolja az új bírák kinevezését.
Bizonyítékként arra, hogy bizonyos kérdéseket még mindig lehet multilaterális szinten kezelni, a WTO-ban tavaly kötött, a halászati támogatások elleni megállapodást említette. Ez “ambiciózusabb volt, mint bármi, amiről valaha is kétoldalú vagy többoldalú megállapodásokban állapodtak meg” – mondta.
Weyand szerint ugyanakkor az EU meg akarja erősíteni “szabadkereskedelmi megállapodások hálózatát” is. Ez magában foglalná a Chilével jelenleg véglegesített megállapodást, a Mexikóval és Ausztráliával hamarosan megkötendő megállapodást, valamint a Mercosur-blokkal (Argentína, Brazília, Paraguay, Uruguay) kötendő megállapodást.
Az ilyen megállapodásokhoz “hiteles eszközre” van szükség a munkavállalók jogainak biztosítása, az éghajlatvédelem és az erdőirtás elleni küzdelem érdekében – mondta a főigazgató.
Az Indiával és Indonéziával folytatott tárgyalásoknak is előre kell haladniuk – hangsúlyozta. Más országok esetében az együttműködés más formái is hasznosak lehetnek – mondta Weyand, utalva az Egyesült Államokkal létrehozott Kereskedelmi és Technológiai Tanácsra (TTC) és az EU globális kapu programjára.
Forràs: Euractiv