Bye, bye Szása: az EU boldog, hogy megnyerte az energiaügyi csatát? Vagy mégse?
Az EU túlélte az energiagondokat 2022-ben “Sok szempontból Európa ma már biztonságosabb, kevésbé függ Oroszországtól]és erősebb, mint egy évvel ezelőtt” – mondta Kadri Simson, az EU energiaügyi biztosa, az uniós energia- és közlekedési miniszterek találkozóját követő sajtótájékoztatón.
“A próbatételnek még nincs vége. Csak az első csatát nyertük meg, és még hosszú küzdelem áll előttünk” – tette hozzá.
Simson szerint az EU további megerősítése érdekében az EU-nak dolgoznia kell az energiaellátás diverzifikálásán, több megújuló energiaforrást kell bevezetnie, csökkentenie kell az energiakeresletet, és biztosítania kell, hogy elegendő gázkészlet álljon rendelkezésre a következő tél átvészeléséhez.
Az energia- és közlekedési miniszterek hétfői ülésén többek között arról tárgyaltak, hogyan lehet megvédeni az uniós energiapiacot és biztosítani Európa ellátását a következő télre és az azt követő időszakra, valamint a versenyképes és éghajlatbarát közlekedési rendszer fejlesztéséről.
Az ukrajnai invázió előtt Oroszország volt az EU legnagyobb gázszállítója. 2021-ben a blokk importjának 45%-át és a teljes fogyasztás közel 40%-át biztosította.
Problémák merültek fel azonban, amikor a Gazprom tárolói nem töltődtek fel a vártnak megfelelően 2021-ben, és 2022 folyamán Oroszország fokozatosan elzárta a gázcsapokat, ami azt jelenti, hogy a szállítások mára az EU importjának kevesebb mint 10%-át teszik ki.
Ezek együttesen zavart okoztak az EU energiapiacán, felhajtották az árakat, és aggodalmakat keltettek azzal kapcsolatban, hogy lesz-e Európának elég gáz a tél átvészeléséhez. A blokk azonban nagyobb fennakadások nélkül és a tárolókban lévő gázmennyiséggel biztonságosan átvészelte a leghidegebb hónapokat.
“Ma elmondhatjuk, hogy Oroszország energetikai zsarolása kudarcot vallott” – jelentette ki Simson, hozzátéve, hogy Európa valószínűleg úgy fejezi be a fűtési szezont – az október 1. és március 31. közötti időszakot -, hogy a tárolók több mint 50%-kal, azaz a tavalyi szint mintegy kétszeresével telnek meg.
De “nincs helye az önelégültségnek” – folytatta, rámutatva, hogy növelni kell a megújuló energiaforrások felhasználását, és tovább kell dolgozni a nemzetközi partnerekkel a gázellátás biztosítása érdekében az idei évre.
Ebba Busch, az EU soros elnökségét jelenleg betöltő Svédország energiaügyi minisztere egyetértett azzal, hogy Európának még mindig sok a dolga.
“Egyértelmű, hogy Európa hatalmas előrelépést tett a gázellátás irányítása terén a háború kezdete óta. Egy következtetés azonban egyértelmű. Még nincs vége, és a következő tél új kihívásokat hoz” – mondta Busch.
“Az ellátást a lehető leghamarabb biztosítani kell, hogy elkerüljük a szélsőséges gáz- és áramárakat, és ami még rosszabb, a gázhiányt” – tette hozzá.
Az alternatív szállítók megtalálása volt az egyik módja annak, hogy Európa tavaly ellensúlyozni tudta a hiányt: a cseppfolyósított földgáz (LNG) amerikai szállítása az EU-ba csaknem megduplázódott.
Forràs: Euractiv