Ide jutottunk: Az uniós tagállamok erősebb határokat és a migránsok visszatéréséről szóló megállapodást szorgalmaznak
A migrációs frontvonalban lévő tizenöt uniós állam pénteken (február 24.) erősebb határokat és a migránsok visszafogadásáról harmadik országokkal kötendő megállapodásokat sürgetett.
“Érdemes megvizsgálni az EU külső határai mentén és azon túl az érintett országokkal a biztonságos harmadik országokkal kötendő megállapodások lehetőségét, és adott esetben jogilag lehetővé tenni ezeket” – közölték a határigazgatásról Athénban tartott kétnapos konferenciát követően.
Az EU jelenleg azt vizsgálja, hogy határvédelmi ügynöksége, a Frontex hogyan működhetne harmadik államokban a migráció visszaszorítása érdekében.
A történeleme során először az EU azt tervezi, hogy ilyen megállapodásokat köt nem európai országokkal. A megállapodások lehetővé tennék a Frontex számára, hogy határőröket telepítsen és határigazgatási feladatokat lásson el – mondta Strik.
Mauritánia és Szenegál két olyan állam, amely az EU-val folytat vonatkozó tárgyalásokat – mondta.
Ausztria, Bulgária, Horvátország, Ciprus, a Cseh Köztársaság, Dánia, Észtország, Görögország, Horvátország, Lettország, Litvánia, Magyarország, Málta, Lengyelország, Lengyelország, Románia és Szlovákia felszólította az Európai Bizottságot, hogy vállaljon “megfelelő pénzügyi támogatást” a frontországok számára “a határvédelmi infrastruktúra minden típusára, beleértve a fizikai akadályokat és a befogadással kapcsolatos egyéb költségeket”.
“A Frontex támogatását is növelni kell, és teljes mértékben be kell vetni a leginkább érintett tagállamokban” – mondták.
Azt is követelték, hogy “több lehetőség legyen a gyorsított eljárásokra, majd a megalapozatlan menedékjog iránti kérelmek elutasítására”.
Több ország, köztük Ausztria és Görögország is uniós finanszírozást kért a blokk külső határai mentén húzódó kerítések megerősítésére, hogy csökkentsék a menedékkérők áramlását.
A Bizottság azonban eddig vonakodott, mondván, hogy a “falak és szögesdrótok építése” nem a megfelelő megoldás.
A törökországi és szíriai földrengés sújtotta területekről menekülő menekültek kérdésére válaszolva Notis Mitarachi görög migrációs miniszter azt mondta, hogy az EU segíteni fog a február 6-i földrengés által elpusztított városok újjáépítésében, amelynek több mint 46 000 halálos áldozata volt.
Kitartott azonban amellett, hogy “emberek millióinak tömeges mozgása nem megoldás”, és hogy humanitárius segítséget kell küldeni Törökországba és Szíriába, “mielőtt ez megtörténik”.
Forràs: Euractiv