Hogyan fészkelte be magát Katar egy titkos megállapodással az EU Parlamentbe?
Pier Antonio Panzeri 2018. április 26-án, az Emberi Jogi albizottság brüsszeli ülésén írta alá egy megállapodást Ali bin Samikh Al Marrival, a katari Nemzeti Emberi Jogi Bizottság (NHRC) elnökével. Az NHRC a honlapján azt állítja, hogy “teljes függetlenséget” élvez a katari kormánytól.
Al Marri a nagyrészt üres teremben egy maroknyi európai parlamenti képviselőhöz szólva azt állította, hogy a katari kormány “óriási lépéseket tett” az emberi jogi reformok terén, bár azt is elismerte, hogy ez még nem elégséges. Szaúd-Arábiát és más Öböl-menti szomszédos országokat azért bírálta, mert “kollektív szankciókat” vezettek be a diplomáciai patthelyzetben, amely “emberi jogi jogsértésekhez” vezetett.
Az egyórás bizottsági ülés legvégén Panzeri röviden, futólag utalt egy “konzultációs és együttműködési dokumentumra, amelyet ma aláírunk, és amelyet a DROI albizottság tagjainak átadunk”.
De nem kapták meg.
“Ez soha nem történt meg” – mondta Petras Auštrevičius, litván liberális európai parlamenti képviselő, aki annak idején frakciója emberi jogi munkáját vezette. Két korábbi, a bizottságban koordinációs szerepet betöltő európai parlamenti képviselő, Barbara Lochbihler és Marie-Christine Vergiat szintén azt mondta, hogy nem emlékeznek ilyen megállapodásra.
Auštrevičius hozzátette, hogy még azt a döntést sem írták alá a képviselőtársak, hogy Al Marrit meghívják a bizottság elé aznap, a szokásos gyakorlatnak megfelelően.
“Úgy tűnik, hogy az elnök [Panzeri] egy nemrégiben Katarban tett magánlátogatást követően döntött úgy, hogy meghívja [Al Marrit], amiről én nem tudtam” – mondta Auštrevičius.
Az alku aláírásának napján Panzeri ugyanis frissen tért vissza Brüsszelbe egy katari út után, parlamenti asszisztensével, Francesco Giorgi-val.
Az utazás során Panzeri találkozott az akkori katari miniszterelnökkel, Abdullah Bin Nasser bin Khalifa Al Thani-val, az emberi jogi kollégájával, Al Marri-val, és dicsérte a katari munkaügyi reformokat a labdarúgó-világbajnokság előtt – derül ki egy médiabeszámolóból, amelyet Panzeri retweetelt.
Al Marri később Katar munkaügyi minisztere lett, miközben világszerte egyre több kritika érte a világbajnokság stadionjait építő vendégmunkásokkal szembeni bánásmódot.
Forràs: Politico