Az indiai kormány átkutatta a BBC irodáit a Modit bíráló dokumentumfilm miatt
Az indiai adóhatóságok rajtaütöttek a BBC irodáin és lefoglalták újságíróinak telefonjait egy megdöbbentő – és a jelek szerint megtorló – lépésként kedden a brit műsorszolgáltató ellen, hetekkel azután, hogy az levetített egy dokumentumfilmet, amely Narendra Modi indiai miniszterelnök politikai felemelkedését vizsgálja.
Az indiai média arról számolt be, hogy több mint 50 indiai tisztviselő dél körül rajtaütött a BBC újdelhi és mumbai irodáin. Két újdelhi BBC-újságíró, akik névtelenségük megőrzése mellett nyilatkoztak, mert nem volt felhatalmazásuk arra, hogy nyilvánosan beszéljenek, elmondták, hogy kollégáik telefonjait lefoglalták.
A BBC egy tweetben közölte, hogy “teljes mértékben együttműködnek” az adóhatósággal most az újdelhi és mumbai irodáikban. “Reméljük, hogy ez a helyzet a lehető leghamarabb megoldódik”.
Gaurav Bhatia, Modi Bharatiya Janata Pártjának szóvivője egy konferencián újságíróknak azt mondta, hogy a BBC-nek “az indiai törvények keretein belül kell dolgoznia”, és “korruptnak” nevezte a szervezetet anélkül, hogy konkrétumokkal szolgált volna, ehelyett felsorolta a tudósításaival kapcsolatos vélt problémák litániáját.
“A BBC munkáját történelmileg beszennyezte az India iránti gyűlölet” – mondta. “Az alkotmányunk lehetővé teszi számukra, hogy elfogulatlan újságírást végezzenek, de hadd mutassam meg, hogyan használják az újságírást ürügyként a lejáratásunk érvényesítésére”. Hozzátette, hogy nem lehet eltűrni azokat a médiumokat, amelyeknek “rejtett céljuk van” és “mérget okádnak”.
Az ellenzéki Kongresszus Párt hangosan elítélte a BBC elleni lépést, az egyik parlamenti képviselő egy tweetben “ostobaságnak, gyerekesnek és még az ostobaságon is túlmutatónak” nevezte azt.
“A G-20 házigazdáiként mit üzenünk a világnak, hogy feltörekvő nagyhatalom helyett egy bizonytalan hatalom vagyunk. Bármelyik ragyogó szikra is találta ki ezt, az a miniszterelnök legnagyobb ellensége” – írta Manish Tewari, aki egykor információs miniszter volt.
A razziákra kevesebb mint egy hónappal azután került sor, hogy a Modi-kormány rendkívüli intézkedéseket hozott az “India: The Modi Question” című BBC-filmet, amely felelevenítette azokat az évtizedekkel ezelőtti vádakat, amelyek szerint Modi nem tudta megakadályozni a véres zavargásokat Gudzsarát államban, amikor 2002-ben miniszterelnök volt.
Miután a dokumentumfilmet január 17-én bemutatták Nagy-Britanniában, az indiai hatóságok a BBC-t “propaganda” készítéséért ostorozták, szükségállapotra hivatkozva kényszerítették a közösségi médiavállalatokat, hogy távolítsák el a BBC videóira mutató linkeket, és őrizetbe vettek olyan diáktüntetőket, akik az ország egyetemein vetítéseket szerveztek.
Az elmúlt hetekben Modi támogatói megkérdőjelezték, hogy a BBC miért foglalkozott újra a témával, annak ellenére, hogy 2013-ban indiai bírák felmentették a vádak alól, miszerint felbujtóként részt vett a több mint 1000 ember, főként muszlimok halálát okozó zavargásokban.
Forràs: The Wahington Post