Na most akkor mi van? Kína azzal vádolta meg az USA-t, hogy megfigyelő ballonokat küldött a légterébe
Kína azzal vádolta meg az Egyesült Államokat, hogy többször is megfigyelő ballonokat küldött a légterébe, Washington azonnal tagadta ezeket az állításokat, miközben a két nemzet közötti feszültség új csúcsra hágott.
Peking vádjai azután hangzottak el, hogy az Egyesült Államok ebben a hónapban lelőtt egy szerinte kínai kémlelőballont Dél-Karolina partjainál, majd ezt követően három másik objektumot, legutóbb a hétvégén.
“Nagyon gyakori, hogy az Egyesült Államok behatol mások légterébe” – mondta hétfőn Vang Wenbin kínai külügyminisztériumi szóvivő. “Csak tavaly több mint 10 amerikai magaslégballon repült át illegálisan a kínai légtéren az illetékes kínai hatóságok engedélye nélkül”.
A Fehér Ház néhány órán belül “hamisnak” minősítette az állításokat, mondván, hogy soha nem üzemeltetett “megfigyelő ballonokat” Kína felett. “Ez a legújabb példája annak, hogy Kína a kárelhárításra törekszik” – mondta Adrienne Watson, az amerikai Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője.
Az állítólagos amerikai légi megfigyeléssel kapcsolatos szélesebb körű állításokban Wang azt is mondta, hogy Washington gyakran küldött “hajókat és repülőgépeket felderítésre”. Azzal vádolta az Egyesült Államokat, hogy tavaly 657 repülőgépes bevetést hajtott végre, és a múlt hónapban 64 repülőgépes repülést hajtott végre “csak a Dél-kínai-tenger felett”.
Vang nem részletezte, hogy az állítólagos amerikai megfigyelési küldetések közül hányat repültek Kína nemzetközileg elismert területe fölött, és hányat a Dél-kínai-tengeri követelései fölött, amelyek többségét a nemzetközi jog nem ismeri el.
Kína ragaszkodik ahhoz is, hogy az amerikai és kanadai légtéren áthaladó ballon meteorológiai kutatást végzett. A léggömböt ebben a hónapban Joe Biden elnök utasítására lőtték le.
Az Egyesült Államok szerint a léggömb több antennával rendelkezett hírszerzési célokra, és egy szélesebb körű megfigyelő flotta része volt, amely több mint 40 ország és öt kontinens fölé küldött léggömböket. Watson hétfőn azt mondta, hogy Peking “nem adott semmilyen hiteles magyarázatot a mi légterünkbe vagy mások légterébe való behatolásra”.
A három másik azonosítatlan objektum, amelyet az Egyesült Államok ezt követően lelőtt, vasárnap a Huron-tó, szombaton a kanadai Yukon terület, pénteken pedig Alaszka felett volt. Az Egyesült Államok nem tulajdonította őket egyetlen országnak sem, de az incidensek további feszültséget okoztak a feszült amerikai-kínai kapcsolatokban, amelyek a két nemzet közötti diplomáciai kapcsolatok 1979-es helyreállítása óta az egyik legmélyebb ponton vannak.
Forràs: Financial Times