Zelenszkij további követelésekkel áll elő az EU-csúcson Brüsszelben
Mindenekelőtt az ukrán fél várhatóan az EU-tagállamok általános támogatását kéri, azt, hogy gyorsítsák fel a fegyverek szállítását Oroszország várható tavaszi offenzívája előtt.
“Nagy szükségünk van most nagy hatótávolságú tüzérségre, mindenféle tüzérségi lőszerre” – mondta egy névtelenséget kérő ukrán tisztviselő az újságíróknak. “A harckocsikról több tagállam döntött, de egyelőre nincsenek tankjaink – ezt fel kell gyorsítani” – mondta a tisztviselő.
Miután az elmúlt hetekben nyugati harckocsikra vonatkozó ígéreteket nyertek, az ukrán tisztviselők most arra összpontosítanak, hogy megpróbálják biztosítani a nagyobb hatótávolságú rakéták és vadászrepülőgépek szállítását.
A nyugati kormányok eddig elutasították a vadászgépekre vonatkozó kéréseket, azzal érvelve, hogy Ukrajnának jelenleg nincs szüksége rájuk, és hogy évekbe telne az ukrán pilóták kiképzése a repülésre.
A kelet-európaiak egyöntetűen támogatják a vadászrepülőgép-szállításokat Kijevnek, Franciaország és Hollandia nem teljesen ellenzi az ötletet, az Egyesült Királyság habozik, de valószínűleg lépni fog, Németország pedig ellenzi.
“Nem vagyunk sugárhajtású hadsereg, eddig is szovjet típusú repülőgépekkel repültünk, ezek jók, de elavultak” – mondta az ukrán tisztviselő.
“A Patriot rakétaelhárító rendszerek kiképzése, ami általában 10 hónapig tart, a mi katonáinknak 10 hétig tartott – biztosak lehetünk benne, hogy hasonló lesz bármilyen sugárhajtású repülőgéppel is” – sürgetett a tisztviselő összehasonlításképpen.
Brüsszelben valószínűleg újabb Oroszország elleni szankciókat is megvitatnak majd.
Zelenszkij valószínűleg nyomást gyakorol majd az EU vezetőire, hogy a nukleáris, pontosabban a Roszatomot is vonják be az olyan atomerőművek orosz megszállása miatt, mint Zaporizzsja, amelyet tavaly márciusban foglaltak el az orosz csapatok, és amely többször is tűz alá került, felvetve a nukleáris katasztrófától való félelmet.
Az uniós tagállamok jelenleg a szankciók 10. körén dolgoznak, amely az uniós tisztviselők és diplomaták szerint február 24-e körül készül el.
Az EU-csúcstalálkozó előtt Lengyelország és a balti államok közölték, hogy az EURACTIV által látott közös levél szerint sürgetni fogják kollégáikat, hogy gyorsítsák fel az Ukrajna újjáépítését támogató befagyasztott eszközök felhasználásával kapcsolatos munkát.
A múlt hét után valószínűleg az EU-csatlakozás is előtérbe kerül, és ukrán tisztviselők azt szorgalmazzák, hogy az év végéig kezdjék meg a tagsági tárgyalásokat.
Forràs: Euractiv