Hatalmas válságban van az EU migrációs rendszere
Miközben a migrációs válság továbbra is forrong Európában, az EU vezetői a február 9-i rendkívüli csúcstalálkozón várhatóan a migránsok számának növelésére fognak összpontosítani, ahelyett, hogy átfogó megoldásra törekednének.
Az uniós tisztviselők elismerik, hogy a migrációs folyamat minden egyes szakaszában szűk keresztmetszetek vannak. A korlátozott tehermegosztás és a túlterhelt nemzeti bevándorlási hatóságok, amelyek nem tudják megakadályozni, hogy a migránsok több államban is menedékkérelmet nyújtsanak be, olyan rendszert eredményeztek, amely szinte állandó válságban van.
Ausztria és Hollandia – az a két ország, amely nemrégiben megvétózta Bulgária és Románia csatlakozását az útlevél nélküli schengeni térséghez, mondván, hogy nem áll készen az európai határok megfelelő védelmére – volt az Európai Tanács e heti csúcstalálkozójának fő mozgatórugója.
“Most újra az európai viták középpontjába helyeztük ezt a kérdést” – mondta Karl Nehammer osztrák kancellár az uniós vezetők legutóbbi, decemberi találkozója után.
A die Welt című lapnak kiszivárgott európai bizottsági jelentés szerint Ausztria fogadta a negyedik legtöbb migránst az EU-ban és a legtöbb menedékkérőt egy főre vetítve. Az osztrák belügyminisztérium szerint ezeknek a migránsoknak a 40 százaléka Bulgárián keresztül érkezett.
“Támogatni akarjuk Bulgáriát abban, hogy még hatékonyabban védje a határt. Bulgária egyedül nem tud még több ellenőrzést megoldani” – mondta Nehammer egy januári állami látogatás során Bulgáriában. Az osztrák kancellár szerint Bulgáriának legalább 2 milliárd euró támogatást kellene kapnia, hogy – többek között – falat építsen a török határon.
Mark Rutte holland miniszterelnök a maga részéről arra figyelmeztetett, hogy “vissza kell térnünk a dublini szabályokhoz”, különben Schengen “nem marad fenn”.
Ylva Johansson belügyi biztos kijelentette, hogy “pragmatikus” megoldást szeretne találni a határkerítésekre, amit Nehammer a múlt héten “a helyes irányba tett lépésnek nevezett, amely azt mutatja, hogy fontos volt a konkrét cselekvésre való törekvésünk”.
A schengeni bővítéssel kapcsolatos vita jól jelzi a nemzeti bevándorlási szolgálatok sorát, amelyek a legtöbb esetben súlyos nehézségekkel küzdenek.
Forràs: Euractiv