Kémlégballon-vádak: sok hűhó semmiért
A kínai külügyminisztérium kezdetben “spekulációnak és szenzációhajhászásnak” minősítette az amerikai vádakat
“Kína felelős ország, amely mindig is szigorúan betartotta a nemzetközi jogot, és nem áll szándékában egyetlen ország területét és légterét sem megsérteni. Reméljük, hogy mindkét fél együtt, nyugodtan és óvatosan tudja kezelni a helyzetet” – mondta Mao Ning szóvivő.
Pénteken az amerikai külügyminisztérium közölte: “A léggömb Kínából érkezett. Polgári léggömb, amelyet kutatási, főként meteorológiai célokra használnak. A nyugati széljárás hatására és korlátozott önirányító képességgel a léghajó messze eltért a tervezett útvonaltól”.
Hozzátették: “A kínai fél sajnálja, hogy a léghajó vis maior miatt nem szándékosan lépett be az Egyesült Államok légterébe”, utalva a nemzetközi jog azon kikötésére, amely rendkívüli, előre nem látható esemény esetén mentesíti a feleket a felelősség alól.
A tárgyhoz való hozzáférés nélkül nem lehet kizárni, hogy az valójában egy meteorológiai léggömb – mondta Tsang -, de ezt “az Egyesült Államok nehezen hinné el”, mivel a léggömb közel van az érzékeny katonai területekhez.
Korábban pénteken a Global Times című állami nacionalista bulvárlap egy szakértőt idézett, aki szerint csak az Egyesült Államok és Kína képes ilyen méretű navigálható léggömböket készíteni.
“Ha az Egyesült Államok kézzelfogható bizonyítékokkal tudja bizonyítani, hogy ez a léggömb navigálható és Kínából származik, akkor ez azt mutatja, hogy Kína már megelőzte az Egyesült Államokat ezen a területen a technológia terén” – mondta Huang Zhicheng aerodinamikus.
Forràs: The Washington Post