Putyin után, szabadon: tegyék átláthatóvá, kik pénzelik a nem kormányzati szervezeteket
A döntéshozóknak a nem kormányzati szervezetek alapítványok vagy más egyesületek általi finanszírozását is figyelemmel kellene kísérniük, mivel ezek adományozóit ritkán hozzák nyilvánosságra – mondta Paul Varakas, az uniós lobbisták szövetségének vezetője az EURACTIV-nak.
Varakas, az Európai Ügyvédek Társaságának (SEAP) elnöke szerint bár a legtöbb brüsszeli székhelyű civil szervezet szerepel az EU átláthatósági nyilvántartásában, nagyobb figyelmet kellene fordítani arra, hogy honnan származik a finanszírozásuk.
“Vannak olyan civil szervezetek, amelyek kijelentik, hogy a finanszírozásuk Európán belüli vagy kívüli alapítványoktól vagy cégektől származik, de az alapítványok mögött álló adományozókat nem hozzák nyilvánosságra” – mondta Varak.
“Teljes mértékben tisztában kell lennünk azzal, hogy ki a végső finanszírozója a brüsszeli tevékenységüknek” – jegyezte meg, hozzátéve, hogy egyes civil szervezetek gyakran egy-egy konkrét témát sürgetnek, amely kereskedelmi érdekekhez kapcsolódik.
Az elmúlt évtizedben hasonló problémák merültek fel néhány tanácsadó céggel kapcsolatban.
Az uniós lobbitevékenység nagyobb átláthatóságáról szóló vita a Katargate-botrány után hevült fel, amelyben a “Fight Impunity” civil szervezet kulcsszerepet játszott. A nem kormányzati szervezet Pier Antonio Panzeri volt olasz európai parlamenti képviselő tulajdonában volt, és nem szerepelt az EU átláthatósági nyilvántartásában.
Az EU Parlament által jelenleg tárgyalt új szabályokra utalva Varakas azt mondta, hogy a szabályokat betartó uniós lobbistákat “nem szabad büntetni” egyes szervezetek és uniós törvényhozók illegális magatartása miatt.
“A bizalmat gyorsan helyre kell állítani, és az új szabályokról átlátható módon kell megállapodni” – mondta, hozzátéve, hogy nem jó jel, hogy nem folyik nyilvános vita, hanem jelenleg mindent csak zárt ajtók mögött zajló üléseken vitatnak meg.
Forràs:Euractiv