Nincs mese, Panzerinek ki kell tálalnia Katar-ügyben
Pier Antonio Panzeri, a Katar-gate állítólagos kitervelője a teljes igazságot kell, hogy elmondja a belga igazságügyi hatóságoknak, és semmit sem szabad eltitkolnia. Ha nem teszi, akkor nemcsak “megszegi az alkut”, hanem “az igazságszolgáltatás elferdítésével” is megvádolják – mondta az EURACTIV-nak egy, az ügyhöz közel álló forrás.
Panzeri nemrég pecsételte meg az alkut a belga igazságszolgáltatással, hogy beszél a Katargate-tel kapcsolatban, és minden szükséges információt megad a botránnyal kapcsolatban. Cserébe enyhébb büntetést kapna.
“Panzeri újabb neveket fog mondani, akik érintettek a katari és marokkói botrányban” – mondta a forrás.
Panzeri eddig hallgatott.
De egy olasz bíróság döntése, miszerint kiadják a lányát Belgiumnak, nyomást gyakorolt rá, és az is, hogy mind Eva Kaili európai parlamenti képviselő, mind élettársa, Francesco Giorgi – Panzeri egykori asszisztense – letartóztatásuk napjától kezdve teljes egészében őt hibáztatja.
A forrás szerint Panzeri mindenkit meglepett azzal a lépéssel, hogy együttműködik a belga hatóságokkal.
Kaili a maga részéről kitart amellett, hogy ártatlan. Azt mondja, tudott a lakásában talált bőröndökben lévő készpénzről, de azt állítja, hogy a pénz Panzerié.
A forrás szerint Kailinak a kezdetektől fogva felajánlották, hogy kössön ilyen alkut, ha beismeri bűnösségét, de ő ezt elutasította – mondta a forrás.
“Politikailag vége lenne, de jogilag jobb büntetést kapna […] a magánszférában folytathatná az életét” – mondta a forrás.
Marokkó komolyabb lehet
A forrás kifejtette, hogy Panzeri “aktív vesztegetés” vádja enyhébb, mint a “passzív vesztegetés”, amellyel Kailit vádolják.
“Panzeri azt fogja állítani, hogy “közvetítőként” járt el “ügyfele”, Katar számára” – mondta a forrás, utalva az ügyben kedden tartandó meghallgatására. Ugyanez a forrás úgy értékelte, hogy Marokkó ügye Katarhoz képest “súlyosabban” végződhet.
Kaili ügyvédje a maga részéről azt mondta, hogy a kihallgatás során a görög képviselő “kínzásokon” esett át, amelyek sértik az emberi jogok európai egyezményét. Közben az uniós intézmények riadókészültségben vannak, attól tartva, hogy Panzeri meghallgatását követően újabb nevek kerülhetnek a reflektorfénybe.
Forràs: Euractiv