Európában is elérkezett a neoliberális piacgazdaság vége!
Az EU keresi a módját annak, hogyan lehetne kezelni az 500 milliárd eurós amerikai inflációcsökkentő törvényt, amely aggodalmakat keltett azzal kapcsolatban, hogy az uniós iparágak az USA-ba települhetnek át, hogy részesüljenek a támogatási rendszer előnyeiből.
Németország különösen nagy hangsúlyt fektet az állami támogatási szabályok enyhítésére, amelyek jelenleg az EU-tagállamok közötti tisztességes versenyt biztosítják a tömbön belül. Az állami támogatások keretrendszerét “sürgősen meg kell reformálni és naprakésszé kell tenni”, hogy megfeleljen az amerikai kezdeményezésnek – olvasható a kormányzó SPD múlt heti stratégiai dokumentumában.
Egy ilyen lépés azonban kinyitja Pandora szelencéjét, és sok más tagállamot is aggaszt, akik attól tartanak, hogy ez versenyelőnyhöz juttathatja Németországot a blokk többi tagjával szemben.
“A verseny- és állami támogatási szabályaink lazítása legtöbbször nem a legelőnyösebb vagy legelőnyösebb módja az új kihívások kezelésének” – mondta az EURACTIV-nak a holland gazdasági minisztérium szóvivője.
Ehelyett a támogatási szabályok lazítása könnyen torzíthatja a versenyt és a növekedést, vagy “káros támogatási versenyhez vezethet, amely keveseknek kedvez és sokaknak árt” – tette hozzá a szóvivő.
Hasonló aggodalmak merültek fel a Cseh Köztársaságban, ahol egyes döntéshozók attól tartanak, hogy egy ilyen támogatási verseny elsősorban a nagyobb tagállamok számára lenne előnyös.
“Ha egy “ki ad többet” spirál alakul ki, a Cseh Köztársaság nem fog nyerni” – figyelmeztetett Luděk Niedermayer (TOP 09, EPP) cseh európai parlamenti képviselő.
“A mi érdekünk valójában az, hogy az állami támogatásokra vonatkozó szabályok ne kevésbé, hanem szigorúbbak legyenek. És természetesen be is kell tartani őket” – tette hozzá a cseh képviselő, aki az egyik cseh kormánykoalíciós pártot képviseli.
A szakértők és a kisebb tagállamok növekvő aggodalmai ellenére azonban Németország nem foglalkozik ezekkel a megfontolásokkal.
Forràs: Euractiv