Borrell szerint “nincs bizonyíték a visszaélésre” így Marokkóba látogatott
Az EU szerdán (január 4.) megvédte vezető diplomatájának marokkói útját, amelyet Katarral együtt kapcsolatba hoztak az Európai Parlamentben kirobbant vesztegetési botránnyal. Mivel egyelőre “nincs bizonyíték” a visszaélésekre, Josep Borrell, az EU külügyi vezetőjének csütörtöki és pénteki útja helyes, ha megvalósul – mondta Borrell szóvivője. Kérdés, hogy Borell igyekszik felderíteni vagy éppen ellenkezőleg elrejteni a szálakat. Ezt a sajtó soha nem fogja megtudni.
“Igazságügyi szempontból hivatalosan senki sem mondta ki, hogy Marokkó mint ország bűnös, és Marokkót kerülni kell a nemzetközi érintkezésben” – mondta a szóvivő, Peter Stano.
A botrány a múlt hónapban robbant ki, amikor a belga rendőrség házkutatást tartott több olyan címen, amelyet néhány európai parlamenti törvényhozó és segítője, lobbisták és nem kormányzati szervezetek vezetői használtak. A házkutatások során 1,5 millió euró készpénzre bukkantak, amely a gyanú szerint az Európai Parlamentben hozott döntések befolyásolására irányuló erőfeszítések részeként adott kenőpénz volt.
Marokkó külső hírszerző szolgálata, a DGED – Tanulmányok és Dokumentáció Főigazgatósága – révén érintett ebben a potenciális korrupciós ügyben. A Le Soir és a La Repubblica által megismerhető dokumentumok szerint Panzeri, Cozzolino és Giorgi kapcsolatban állt a DGED-del és Abderrahim Atmounnal, Marokkó lengyelországi nagykövetével.
Abderrahim Atmounon kívül a marokkói hírszerzés két ügynöke is szerepel ezekben a dokumentumokban. Az európai parlamenti képviselők a belga újságok által ismertetett ügy fejleményeit követően aggodalmukat fejezték ki Marokkó esetleges érintettségével kapcsolatban.
Az ügy más uniós intézményekre is árnyékot vetett, és a média fokozottan vizsgálja a közelmúltban Katarral és Marokkóval kapcsolatban álló uniós biztosok és vezető tisztviselők ügyleteit. Stano elmondta, hogy az ügy “a belga igazságszolgáltatás kezében van”, és “teljes mértékben bízunk” a vádak kivizsgálásában.
Korábbi spanyol külügyminiszteri minőségében Borrell aktív kapcsolatokat ápolt Marokkóval, Madrid kulcsfontosságú partnerével. Hogy Borrell most mit keres Marokkóban, azt homáéy fedi.
Forrás: Euractiv/NapiEU