Francia nyugdíjreform: a szakszervezeteknek készülnek a konfliktusra
Az Emmanuel Macron elnökválasztási kampánya során bejelentett nagyszabású nyugdíjreformja, amelynek célja a nyugdíjkorhatár 64 vagy 65 évre történő emelése, feldühítette a szakszervezeteket, amelyek arra figyelmeztetnek, hogy társadalmi zavargások vannak kilátásban.
A reform célja a nyugdíjkiadások újrakalibrálása, amely a következő 25 évben várhatóan hiányt fog okozni – állapította meg a francia nyugdíjfelügyelet jelentése 2022-ben. A kormány azt állítja, hogy a nyugdíjkorhatár emelése az egyik módja annak, hogy a teljes rendszer ne fogyjon ki a pénzből.
Elisabeth Borne miniszterelnök kedden találkozott a szociális partnerekkel, és szerdán ismét találkozik velük, mielőtt jövő kedden (január 10-én) benyújtja a reformtervezetet. Az időpontot december 15-ről december 15-re halasztották az elégedetlenségre és a további konzultációk szükségességére való tekintettel.
Franciaország azon kevés uniós tagállamok egyike, amelyek nem emelték a nyugdíjkorhatárt, a legtöbb uniós országban 65 év a törvényes nyugdíjkorhatár. Németországban, Spanyolországban és Hollandiában 66 év a nyugdíjkorhatár, Olaszországban pedig 67 év.
Jelentésében a nyugdíjakat felügyelő szervezet arra figyelmeztetett, hogy 2032-ig “átlagos hiány” lesz a nyugdíjrendszerben. Az azonban nem világos, hogy mi lesz ezután: 2032 és 2070 között “a francia lakosság fokozatos elöregedése ellenére a nyugdíjkiadások GDP-hez viszonyított aránya várhatóan stabil marad vagy csökken”.
Forrás: Euractiv