Katari botrány: Mi történt az Európai Parlamentben tulajdonképpen?
Megfigyelők szerint ez lehet a “legsúlyosabb”, “legmegdöbbentőbb”, “legfelháborítóbb” korrupciós botrány, amely valaha sújtott egy uniós intézményt.
A belga szövetségi rendőrség pénteken legalább 16 rajtaütésből álló razziasorozatában öt embert fogott el, akik szerintük “bűnszervezetben, korrupcióban és pénzmosásban állítólagos bűncselekményeket” követtek el. A reggeli házkutatások során 600 000 euró készpénzt, valamint telefonokat és számítógépeket foglaltak le.
A bűnösök kezdetben brüsszeli mércével mérve nem voltak nagy nevek: egy volt európai parlamenti képviselő, néhány parlamenti asszisztens és egy szakszervezeti főnök, akik állítólag mindannyian a világbajnokságnak otthont adó Katarnak dolgoztak.
De valójában milyen céllal?
Egyesek megkérdőjelezték, hogy – ha a vádak igazak – Doha valóban okos befektetést hajtott-e végre. Estére azonban világossá vált, hogy ez nem csak a megszokott zsebtömésről van szó. Eva Kaili, az Európai Parlament alelnöke és Doha hangos védelmezője a belga szövetségi rendőrség szerint rendőrségi őrizetben van.
Az ügy középpontjában egy olyan civil szervezet áll, amely egészen a közelmúltig a baloldali politika legnagyobbjai közé tartozott.
Ki Eva Kaili?
A Parlament 14 alelnökének egyikeként Kaili az intézmény egyik legbefolyásosabb szereplője – és mint egykori hírműsorvezető, szülőhazájában, Görögországban hírességnek számít, Brüsszel egyik legelbűvölőbb alakja.
Kaili azonban Katar egyik leghangosabb védelmezője lett. Nemrégiben a munkajogok terén “élenjárónak” nevezte az országot, miután találkozott az ország munkaügyi miniszterével, annak ellenére, hogy nemzetközi szinten komoly aggodalmak merültek fel a stadionépítésben dolgozó munkások körülményeivel kapcsolatban. A balközép Szocialista és Demokrata Párt (S&D) tagja, és a portfóliójába a Közel-Kelettel kapcsolatos különleges feladatok is beletartoznak.
Kaili élettársát és társszülőjét, Francesco Giorgit is őrizetbe vették a rendőrség és a közvetlen ismerősök szerint. Ő az Európai Parlament közel-keleti és észak-afrikai régióval foglalkozó tanácsadója – és a Fight Impunity nevű civil szervezet alapítója, amelynek célja, hogy előmozdítsa “az elszámoltathatóságot, mint a nemzetközi igazságszolgáltatás architektúrájának központi pillérét”.
A Fight Impunity elnöke Pier Antonio Panzeri, az ügy egyik központi figurája.
Panzeri, egy olasz volt EP-képviselő, aki szintén az S&D párt tagja, a péntek reggel letartóztatottak között volt. Estére a feleségét és a lányát is elfogta az olasz rendőrség. A POLITICO által látott letartóztatási parancsban Panzerit azzal vádolták, hogy “politikai beavatkozással az Európai Parlamentben dolgozó képviselőknél Katar és Marokkó javára”.
A korábbi parlamenti segédek, különösen a Fight Impunity (Küzdelem a büntetlenség ellen) szervezethez kötődők szintén vizsgálat alá kerülnek. Giorgi letartóztatásán kívül a rendőrség egy másik parlamenti asszisztens irodáját is lezárta, aki korábban a Fight Impunitynek dolgozott, és jelenleg Marie Arena belga S&D képviselő asszisztenseként dolgozik.
Arena, aki Panzeritől örökölte az emberi jogi albizottság elnöki tisztségét, és szorosan együttműködik a Fight Impunityvel, megerősítette, hogy segítője irodáját lepecsételték. Arena elmondta, hogy őt magát nem hallgatta ki a rendőrség.
Az Ansa olasz hírportál szerint Niccolò Figà-Talamancát is őrizetbe vették. Ő egy másik civil szervezet, a No Peace Without Justice (Nincs béke igazság nélkül) főigazgatója. A nemzetközi büntető igazságszolgáltatásra, az emberi jogokra és a demokrácia előmozdítására összpontosító, a Közel-Keleten és Észak-Afrikában működő szervezet hivatalos székhelye New Yorkban és Rómában van. A szervezet brüsszeli címe azonban megegyezik a Fight Impunity címével, a Rue Ducale 21. szám alatt található.
Forràs: Politico